A Honvédelmi Minisztérium évente mintegy egymilliárd forintot költ annak a (HM) hatvanhárom használaton kívüli objektumnak az őrzésére, melyeket az ÁPV Rt. évek óta nem hajlandó átvenni - jelentette ki Havril András altábornagy, a honvédség vezérkari főnökének helyettese. A tárca jelenleg 194 objektummal rendelkezik, amiből 66-ot sorkatonák vigyáznak, 16-ot fegyveres biztonsági őrség véd (a HM EI Rt. emberei), míg 112 épületet vásárolt szolgáltatással biztosítanak. A sorkatonaság leghamarabb 2004. december 31-én megszűnik, ám feladataikat csak részben veszik át a szerződéses katonák, így a teljes őrzési kiadás az eddigi évi 3,5 milliárdról 5,3 milliárd forintra nő. A hadseregben leépítésre kell számítani - erősítette meg Havril. A háromból egy kiképző központ megszűnik. Folyik a HM közhasznú társaságainak átvilágítása is, ami szintén karcsúsításokkal jár. A szerződésesek élelmezésén évente félmilliárd forintot takarít meg a hadsereg, mivel ők maguk fizetik az élelmüket. A felszerelés azonban többe kerül.
A szerződéses állomány várhatóan otthonról jár be dolgozni. A sorozottak havi 5-6 ezer forintos juttatása helyett a szerződésesek mintegy bruttó 100 ezer forintos fizetést kapnak majd. A tervezett honvédség 30 ezer fős létszámából 10-11 ezer fő lesz szerződéses, a fennmaradó 20 ezer negyede tábornok és tiszt, míg háromnegyede tiszthelyettes lesz.
A HM szeretné, hogy jogszabály készüljön a tartalékosok jogállásáról - jelentette ki a vezérkari főnök helyettese. Megfigyelők szerint az átállás és a haderőreform hatása abból lesz lemérhető, hogy miként alakul át a HM költségvetésének felhasználása, amelyben jelenleg az elavult technika fenntartása és a személyi juttatások aránytalanul nagy részt visznek el a fejlesztések rovására.
