BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább szigorodik a használt autó importja

2003. március 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövő január elsejétől tovább szigorodik a használt autók behozatala, mivel 2004-től életbe lép az a szabály, miszerint csak az Euro III-as minőségi követelményeknek megfelelő gépjármű hozható be az országba. Ilyen autókat csak 2000 után kezdtek gyártani, így tehát legfeljebb néhány éves járművek kerülhetnek majd az országba - tudtuk meg Barna Pétertől, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium jármű műszaki osztályának vezetőjétől.
Ezen az uniós csatlakozás sem változtat, bár lehetséges, hogy az EU szeretné elérni, hogy öregebb járművek behozatalának se szabjon - átmenetileg - gátat Magyarország. A magyar korlátozás ugyanis ellenkezne az áruk szabad mozgásának elvével, ám ez alól mentességet adhat a párizsi szerződés azon cikkelye, amely szerint a közbiztonság veszélyeztetése esetén a tagállamok korlátozásokat vezethetnek be. Ilyen lehet a régi autók konstrukciós jellemzőire való hivatkozás. A szakértő szerint „nem éri meg” a régi autók átalakítása az Euró III szabályainak megfelelően.
A jelenlegi szabályozás tiltja a hét évnél idősebb használt gépjárművek behozatalát, ám ez a tiltás csak 2003. december 31-éig marad érvényben. A járműimporttal kapcsolatos kérdések között felmerül, hogy az esetlegesen Magyarországra települő uniós állampolgárok a személyek szabad mozgása jogcímen behozhatják-e túlkoros használt autójukat az országba.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet