Mintegy félmilliárd forintba kerül az a kétezer vegyvédelmi felszerelés (gázálarcok és vegyvédelmi ruhák), amelyet a Magyar Köztársaság várhatóan felajánl Törökország védelmére - tudta meg lapunk. Az eszközöket nem a honvédség, hanem a tartalékgazdálkodási igazgatóságok készleteiből - amelyek a Földművelésügyi Minisztériumhoz tartoznak - ajánlják fel. A tartalékgazdálkodási igazgatóságok az ország védelmi célú gazdasági tartalékait kezelik, illetve szükség esetén az ilyen jellegű beszerzéseket intézik - olvasható a Honvédelmi Minisztérium honlapján. Ugyanitt Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az eszközöket meg kell vásárolni, így a kormánynak arról is döntenie kell, hogy mindezt melyik tárca vagy intézmény forrásából finanszírozzák.
Tegnap a Honvédelmi Minisztérium Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatalának vezérigazgatója, Bese Ferenc és Wiggo Westbye, a Kongsberg Defence and Aerospace AS marketingigazgatója a Kongsberg Defence Communications AS képviseletében aláírta a katonai URH-rádiók szállításáról szóló szerződést.
A szerződés 36 milliárd forint értékű, és a jövőben újabb kommunikációs eszközök beszerzése várható, a program összértéke elérheti a százmilliárd forintot. A most megkötött szállítási szerződéssel megnyílt az út az ellentételezés teljesítése előtt, ami a szerződéses összeg 180 százalékára rúg, vagyis mintegy 65 milliárd forint.
Az Országgyűlés igent mondott arra, hogy a Magyarország által bérbe vett 14 JAS-39 Gripen típusú harcászati vadászgép a tízéves bérleti időszakot követően - maradványérték ellenében - magyar tulajdonba kerüljön. A HM honlapja szerint a maradványértéken való megvásárlás pénzügyi feltételei igazodnak a magyar költségvetés lehetőségeihez. A gépek 35 évig maradhatnak szolgálatban.
