A kormány a korrupciómentes közélet megteremtését célzó úgynevezett üvegzsebprogram keretében számos jogszabály-módosítást tervez, többek között szorgalmazza az új kbt. megalkotását - mondta nemrég Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal közpénzek felhasználásának ellenőrzéséért felelős államtitkára. Az Igazságügyi Minisztérium az év végéig elkészíti és a kormány elé terjeszti az európai uniós szabályozással harmonizáló és a magyar beszerzési tapasztalatok alapján készített új kbt. tervezetét, amelynek parlamenti vitájára és elfogadására 2003 első felében kerül sor. Keller szerint az eddiginél szélesebb körre kellene kiterjeszteni a törvény hatályát, emelni kell a nemzeti értékhatárokat, s meg kell szüntetni a magyarországi székhelyű ajánlattevők külföldiekkel szembeni előnyben részesítését tartalmazó (preferenciális) szabályokat. Szükséges az eljárási fajták bővítése, külön-külön szabályozást kellene kidolgozni az építési beruházásokra, az árubeszerzésre és a szolgáltatásigénylésre vonatkozóan - tette hozzá az államtitkár. Lehetővé kellene tenni a beszerzések utólagos ellenőrzését - jelenleg a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) a szerződés aláírása után nem vizsgálhatja annak teljesülését és a megvalósítást sem ellenőrizheti -, kötelezővé kellene tenni a beszerzési szakértők alkalmazását az eljárásokban, valamint az ajánlattevők alkalmasságát sem ártana vizsgálni. Az érvényben lévő szabályozás szerint törvénysértés esetén a KD-nak nincs mérlegelési joga, hogy milyen szankciót alkalmaz, kötelező a bírság kiszabása, Keller szerint ezt el kellene törölni, s a jogorvoslati eljárások lefolytatása előtt lehetővé kellene tenni a felek közti egyeztetést.
D. E. L.
