Egymilliárd forint értékű új távmunkaprogramra írnak ki pályázatot a minisztériumok - jelentette be Kiss Péter munkaügyi miniszter pénteken, a BKIK regionális sajtótájékoztatóján. A távmunkaprogram megvalósítása érdekében az IHM az infokommunikációs infrastruktúra biztosításához 500 millió forint támogatást nyújt, az FMM pedig munkahelyteremtést segítő bértámogatásra, távmunkavégzést megalapozó képzésre, betanításra szintén 500 millió forint támogatást biztosít. A pályázatban a munkaadók az infokommunikációs infrastruktúra létrehozására pályázhatnak. Ezen belül legfeljebb félmillió forint támogatás jár egy-egy távmunkahely létrehozása esetén, így számítógép, számítástechnikai kiegészítő eszközök, szoftverek beszerzésére és internetszolgáltatás igénybevételére. Ha a munkaadó a távmunkahelyet két éven belül megszünteti, a támogatást vissza kell fizetni. A távmunkahely működését segítő internetszolgáltatás maximum egy évre szól.
Kiss Péter lapunknak elmondta, hogy az Európai Unióban a távmunka révén foglalkoztatottak aránya az összes foglalkoztatott 8-10 százalékára tehető, miközben Magyarországon ez az arány ezrelékekben mérhető. A pályázat és a meginduló program révén a hazai foglalkoztatottak arányát 600-800 ezer olyan emberrel lehet növelni, akiknek sokszor ez az egyetlen esélyük a munkaerőpiacra történő bekerülésre. A tárca kidolgozza a megfelelő jogi hátteret annak érdekében, hogy a távmunkát vállalókat a más foglalkoztatottakhoz hasonlóan védje a jogszabály.
Drávucz Péter
