A hazai biztosítótársaságok szerint a jelenlegi európai gyakorlattal kerülne szembe a Munkaügyi Minisztérium akkor, ha arra kötelezné a biztosítókat, hogy ügynökeiket a jövőben munkaviszonyban foglalkoztassák. A biztosítók képviselői szerint a többes ügynökök esetében egyszerűen megoldhatatlan, hogy munkaviszonyba kerüljenek valamely társasággal. Az egyes ügynökök esetében pedig a szabad elvándorlást akadályozná meg, ha az ügynökök csak a munkaviszonyból származó felmondási szabályok betartásával dönthetnének úgy, hogy más biztosító termékeit kínálják.
Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a vállalkozó ügynök messze a legjobban eredményorientált forma. A kényszervállalkozások korában ez valóban gondot jelenthet a munkaügyi hatóságoknak - ismerik el a biztosítók, ám szerintük a természetes kiválasztódás még mindig jobb megoldás, mint ha ők maguk kényszerülnének a jobban és a kevésbé jól teljesítő munkatársakat vegyes rendszerben fizetni. Ez ugyanis szerintük mindenképp költségeik számottevő megugrásával és ezzel együtt a biztosítási díj emelésével járna.
N. L. N.
