A parlament mai ülésén a szocialista frakció kezdeményezi a házszabálytól való eltérést annak érdekében, hogy az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvények módosításáról szóló javaslathoz a képviselők péntek délutánig nyújthassák be módosító indítványaikat - jelentette be Göndör István, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) frakcióvezető-helyettese. Az MSZP-frakció egyéni képviselői indítványként nyújtja majd be javaslatait. Ezek nem érintik a Pénzügyminisztérium tervezetében vázolt szja-sávhatárokat és -kulcsokat, csupán kisebb módosítások lesznek. Az MSZP egyetért a kormány azon javaslatával, amely csökkenti az adóterhelést és szélesíti az adósávokat.
A pénzügyi tárca számításai szerint az adóterhelés az idén az évközi változtatások hatására 22,1 százalékról 21,2 százalékra mérséklődött, ez a javaslat szerint jövőre 19,8 százalékra csökken, majd a tervek szerint 2004-ben 18,2 százalék lesz. Jövőre az adóterhelés főként a már idén adómentessé vált minimálbér miatt mérséklődik. Az egészségügyi hozzájárulás jelenlegi 4500 forintos mértéke nem 3000-re, hanem mérsékeltebb ütemben, 3450 forintra csökken. Az egyéni nyugdíjjárulék-befizetés plafonja a bruttó átlagkereset kétszereséről annak két és félszeresére nő. Nem változik ugyanakkor az egyéni egészségbiztosítási járulék háromszázalékos szintje.
(NAPI)
