A kormány a 2004-es uniós csatlakozást követő években a humán erőforrások, a gazdasági versenyképesség és a mezőgazdaság fejlesztése mellett a környezetvédelmi és infrastrukturális, valamint a regionális fejlesztési operatív programot tekinti prioritásnak - jelentette be Baráth Etele a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) politikai államtitkára. A nemzeti fejlesztési terv (nft) első változata szerint 2004 és 2006 között az nft keretében 1200-1500 milliárd forint juthat különféle fejlesztésekre. Ebből 750 milliárd forintot kap az ország az EU kohéziós és strukturális alapjaiból, a magyar önrész pedig 550 milliárd forint lesz. Az nft 5 kiemelt operatív programja közötti forrásmegosztásra vonatkozó tervezet már elkészült, ám végleges döntés csak a pénteki kormányülésen várható - értesült a NAPI Gazdaság. Később kerülhet csak sor a támogatások programokon belüli elosztására, ez ugyanis részletes egyeztetést igényel a különböző programokat gondozó minisztériumok között.
A támogatások felhasználásával kapcsolatban komoly korlátozást jelent az európai szociális alap azon elvárása, hogy a források minimum 10 százalékát szociális célokra használják fel. A NAPI Gazdaság információi szerint a kormány döntésétől függően a támogatás teljes összegének akár 30 százalékát is elérheti a szociális területnek juttatandó rész. A csatlakozási tárgyalásokon kötött megállapodás értelmében a magyar fél joga a strukturális alapból származó 500 milliárd forint támogatás feletti rendelkezés, míg a kohéziós alapból kiutalásra kerülő 250 milliárd forint sorsáról Brüsszelben döntenek.
Az EU-val szemben vállalt magyar kötelezettségnek megfelelően 2002 végéig kell benyújtani az nft elfogadott szövegét a brüsszeli bizottságnak.
S. M.
