A tíz évre szóló erdőtelepítési programról szóló előterjesztésnek megfelelően 2001-ben és 2002-ben 15-15 ezer hektár erdő telepítését irányozták elő a szakemberek, s az erre való forrást az Országgyűlés jóvá is hagyta a kétéves költségvetésben. Az erdőtelepítés Magyarországon az 1994-es négyezer hektár körüli mélypont óta folyamatosan bővül. A föld- és erdőtulajdonosok részéről jelentkező telepítési igény 2000-ben 12 ezer hektár volt, tavaly és az idén pedig már több mint 16 ezer hektár.
Idén a tavaszi erdősítési idényben 12,5 ezer hektáron telepítettek erdőt, a telepítési terv tehát 83 százalékban már megvalósult, az ősszel pedig teljesíteni lehet a maradék 2500 hektárt. Az állami erdőkben megvalósuló telepítés azonban az összesnek mindössze 6 százaléka. A legtöbb erdőt, 64 százalékos arányban az egyéni tulajdonosok telepítették, míg a közösségi telepítések 4, a társult magánerdők telepítései pedig 26 százalékra rúgtak.
A már létező telepítési terv mellett készül egy úgynevezett nemzeti erdőstratégia is, amelynek nemrégiben közreadott vitaanyagához bárki hozzáfűzheti javaslatát. Eszerint az erdők területe, termő- és jövedelemtermelő képessége, ökológiai és immateriális értéke nem csökkenhet a jelenlegihez képest, a stratégiai cél pedig az, hogy a gazdálkodási lehetőségek fennmaradjanak a jövő nemzedékei számára is. Ezt a szakértők szerint úgy lehet elérni, hogy a telepítéssel az erdősültségi szintet országosan 26-27 százalékosra növelik a jelenlegi 19,1 százalékról. Eközben meg kellene őrizni, illetve a lehetőségek szerint növelni az őshonos fajokból álló természetes vagy azokhoz közel álló erdőtársulásokat.
Magyarország nemzetközi szinten elismert erdészeti szabályozásában is vannak még fejlesztést igénylő területek; különösen fontos az állami erdőtulajdon szerepe. Gulyás Levente, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője szerint a stratégia tervezetét kidolgozó szakértőkkel együtt azt javasolják, hogy a jövedelemtermelő képesség fennmaradása mellett az állami erdők nyereségérdekeltsége szűnjön meg, a jövő államerdészete az erdő valamennyi értékének egyidejű megőrzésében legyen érdekelt. Véleménye szerint a jogalkotónak biztosítania kellene azt is, hogy a közérdekű céloknak megfelelő erdőgazdálkodás az állami és a magánerdőkben egyaránt előnyt jelentsen a kezelőnek.
L. L.
