BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A pénzügyi tárca háromszázalékos béremelést javasol 2003-ra

Az OÉT hétfői ülésén a kormány bemutatta 2003-as bérpolitikai és adószabályozási elképzeléseit a munkavállalók és a munkaadók képviselőinek. A 3 százalékos bruttó béremelést tárgyalási alapként minden oldal elfogadja, ám az őszi tárgyalásokon komoly viták várhatók a részletekről.

2002. szeptember 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány háromszázalékos bruttó béremelést javasol a szociális partnereknek - jelentette be az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén László Csaba pénzügyminiszter. A feltűnően alacsony nominális béremelés mellett is a fizetések reálértéke valószínűleg nőne, hiszen kompenzáló tényezőként figyelembe kell venni a munkavállalók közterheinek csökkenését. Az adóterhelés-csökkenés átlagos szintje jövőre egy százalékra várható, ám az arány a munkavállalókat leginkább érintő személyi jövedelemadó (szja) esetében a 4-5 százalékot is elérheti. A pénzügyi tárca tervei szerint a munkavállalói tb-járulékot két százalékkal emelik, ezt azonban a szakszervezetek erőteljesen ellenzik.
Az előterjesztést a munkavállalók képviselői elfogadták tárgyalási alapként, ám az emelés mértékével elégedetlenek - mondta el lapunknak Borsik János, a munkavállalói oldal soros elnöke. Borsik szerint a közszférában a reálbér idei 10 százalék fölötti növekedésének oka a közalkalmazotti bérrendezés mellett a menedzserfizetések és a minimálbér drasztikus emelkedése. A soros elnök szerint a jelentős béremelések nyomán növekedhet a feszültség a versenyszféra és a közszféra érdekvédelmi szervezetei között, amit súlyosbíthat a közüzemi dolgozók kimaradása a közszektor általános bérrendezéséből.
A kormány béremelési javaslata megfelel a munkaadók várakozásainak, de csak a 2003-as költségvetési, adó- és járulékszabályok, valamint a feltételezett infláció ismeretében tudnak véleményt formálni a tervezetről - közölte lapunkkal Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára. A munkavállalók üdvözlik az eva tervezett módosításait, ám az infláció elleni küzdelem jegyében továbbra is szükségesnek tartják az áfa csökkentését és a helyi adók mérséklését, hiszen a gyakorlatban ez akár 20-40 százalékos nyereségadóként terheli a vállalkozásokat - mondta el Horváth. A versenyképességet rontja a szakképzési hozzájárulás is, amely Horváth szerint akadályozza a szakmunkás- és felnőttképzések a vállalkozói szféra elvárásainak megfelelő átalakítását. Az OÉT újabb tárgyalási fordulóit követően várhatóan novemberben kerülhet sor a bérmegállapodások megkötésére.
Sebők Miklós

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet