Átmeneti visszaesésnek tekinthető a Magyarországra látogató külföldi turisták számának csökkenése - mondta lapunknak Wolf Péter, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. A szállodaszakma egyelőre nem számol állami segítséggel a veszteségek enyhítésére, a kormánnyal csak az egyeztetési fórumként szolgáló Országos Idegenforgalmi Bizottság (OIB) felállítását követően tárgyalnak az ágazat helyzetéről. A Szállodaszövetség elnöke szerint a világgazdasági recesszió hatásait az osztrák, a horvát, a spanyol és az olasz turizmushoz hasonlóan Magyarország sem kerülheti el.
Emiatt azonban nem álltak le a vendéglátáshoz kapcsolódó beruházások, folytatódik a New York-palota és a Royal szálló felújítása, valamint a millenniumi városközpontban a Trigránit Rt. által finanszírozott új szálláshelyek kialakítása. A Magyar Turizmus Rt.-nél újabb 500 millió forintot csoportosítottak át országmarketingre, ami már a 2002-es utószezonban is éreztetheti hatását. Az áru már megvan, a cél most az, hogy el is tudjuk adni - mondta Wolf. A gyengébb szezon ellenére nem éltek nagy számban az árengedmény lehetőségével az ágazatban; a KSH szerint 11 százalékos árnövekményt tervezett be erre az évre az idegenforgalom.
A Balatonnál csak az egycsillagos szállodák bevételei zuhantak - 40 százalékkal -, a többi szálláshelytípusnál stagnálás vagy kismértékű emelkedés figyelhető meg - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2002. első félévi turisztikai jelentéséből. Ezzel június végéig a Balaton a legkiegyensúlyozottabb idényt produkálta a kiemelt üdülőövezetek közül, megelőzve többek között a szinte minden szálláshelytípus esetében 10 százalék feletti bevételcsökkenést elszenvedő Budapestet. A magyar tengernél a csúcskategóriát jelentő négycsillagos szállodáknál forintban számítva a szállásdíjbevétel 30 százalékos növekedését regisztrálták, és számottevően emelkedtek a ifjúsági és turistaszállók, valamint az üdülőházak bevételei is. Az idei első félév legnagyobb nyertesei a gyógyszállók, amelyek közel ötszörösére tudták növelni bevételeiket, és ezzel - az árbevételt tekintve - a balatoni turizmus legfontosabb szereplőivé váltak.
Nem érezhető visszaesés idén nyáron a szálloda forgalmában - tudtuk meg Konkoly Józsefnétől, a siófoki Aranypart Hotel igazgatójától. Bár az augusztus a jelek szerint a tervezettnél kisebb vendégforgalmat hoz, ennek fő oka az esős időjárás, így az idő javulásával a vendégek is visszatérhetnek - vélte Konkolyné. A háromcsillagos Aranypartban 2002-ben sem csökkent a külföldi vendégek aránya és az igazgató szerint az augusztus 20-i négynapos munkaszünet a magyar családokat is a Balaton partjára csábítja majd.
S. M.
