Az agrártárca a piaci feszültségek - gabona-, sertés-, baromfi-, bor-, tejágazat - megoldása érdekében 9 milliárd - egyes számítások szerint 12 milliárd - forint többlet támogatási igényt visz a kormány elé - értesült lapunk. A szaktárca igényét ugyanakkor 2 milliárd forinttal csökkenti, hogy a tejágazat eddigi 5,1 milliárd forintos támogatási igényét tegnap 3,1 milliárd forintra csökkentette. A Tej Terméktanács (TT) küldöttközgyűlésén ugyanis a termelők és a feldolgozók vállalták, hogy - a jelenlegi 3,6-3,6 forintot túl - további 1,5-1,5 forintot fizetnek be minden megtermelt liter tej után a terméktanács intervenciós kasszájába. Ez pedig az idén a hátralévő időszakban összesen 1-1 milliárd forintot jelent, 2 milliárd forinttal kevesebbet kellene tehát adnia az államnak az eddigi tejes kéréshez képest.
Erre azért lenne szükség, mert a tejpiacon mintegy 400 millió literes többlettermelés alakult ki a belföldi fogyasztáshoz képest. A tejipar tavaly 1,75 milliárd liter tejet vásárolt fel, miközben 1,35 milliárd liter tej, illetve tej egyenértékű termék fogyott el a belföldi piacon. A felesleg piacra segítéséhez a terméktanács termelői és feldolgozói tagsága minden megtermelt liter tej után együttesen 7,2 forint befizetést biztosít a TT intervenciós kasszájába, ami összesen 14,5 milliárd forintot jelent.
László Levente
