Az Országgyűlés módosította a munka törvénykönyvét. A 14 paragrafust érintő változtatást 19 szocialista képviselő egyéni indítványként kezdeményezte. A módosítással a szakszervezetek ezután visszakapják véleményezési jogukat a szervezeti egység átalakítása vagy más átszervezés esetén. (Ilyen ügyekben a szakszervezetek korábban csak tájékozódhattak.) A fel nem használt munkaidő-kedvezmény egy részét ismét kötelező lesz pénzben kifizetnie a munkaadónak. A munkavégzés helyének megváltozását a munkaszerződésben is módosítani kell. A jövőben általános szabály lesz a heti két pihenőnap s az egyiknek vasárnapra kell esnie. (Ez alól speciális munkaidő-beosztás esetén lehetnek kivételek.) A vasárnapi munkavégzésre kötelezett dolgozóknak pedig az aznapi munkájuk után legalább ötvenszázalékos bérpótlékot kell fizetni. A módosító javaslat előterjesztői szerint a változtatásokkal mérséklődik a munkavállalók kiszolgáltatottsága, s ezek hosszabb távon a stabil gazdálkodást tervező munkáltatók érdekeit is szolgálják.
A parlament elfogadta a köztisztviselők jogállásáról, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítását is. A főtisztviselői karba ezután csak az kerülhet, aki közigazgatási szakvizsgával, ötéves gyakorlattal és legalább középfokú nyelvvizsgával rendelkezik. A rendelkezési állomány időtartama ötről két évre csökken, s ezalatt kötelező lesz a munkavégzés a főtisztviselők számára.
(NAPI)
