BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzt kérnek a tejesek

Összesen 5,1 milliárd forint támogatást kér a tejágazat az államtól a piaci feszültségek megszüntetése céljából. Ha a tejesek kérését a szaktárca felkarolja, a kormány a 4 milliárd forint géptámogatási többletforrással együtt a második félévben máris 9,1 milliárd forint agrárköltségvetési többlet forrásigénnyel szembesülhet. A Tej Terméktanács (TT) az agrártárca kérésére kidolgozza az ágazat rövid és hosszú távú programját.

2002. június 27. csütörtök, 13:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az évi 1,75 milliárd liter tejet előállító, illetve feldolgozó tejágazat 400 millió liter tejfelesleggel küzd éves szinten, a többlettermelésből adódó mennyiséget azonban az ágazat általában el tudja helyezni a külpiacokon saját intervenciós kasszája működtetésével. A terméktanácsok között a Tej Terméktanács (TT) volt az első, amely intervenciós kasszát kezdett működtetni már évekkel ezelőtt, a közelmúltban azonban kiderült, hogy ez a kassza - amelyet a termelők és a feldolgozók tartanak fenn, az idén például minden megtermelt liter tej után 3,6-3,6 forint befizetésével - nem lesz elegendő.

Az ágazati szereplők befizetésével és az idei 1,5 milliárd forint állami támogatással együtt a kasszából az idén 14,9 milliárd forinttal lehet gazdálkodni, ezt az összeget azonban a piaci folyamatok miatt további 5,1 milliárd forinttal ki kell egészíteni - mondta lapunknak Nagygyörgy Éva, a Sole Hungária Rt. kommunikációs igazgatója. Hozzátette, hogy a jelenlegi támogatási rendszer finanszírozása egyelőre július végéig látszik megoldottnak. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a többletforrást sem a termelők, sem a feldolgozók nem tudják vállalni, ezért a megoldást az ágazat az államtól várja. Az ágazatnak nem kedvezett, hogy 2002 első öt hónapjában - az amerikai és az uniós támogatások növekedésével párhuzamosan - csökkentek a világpiaci árak. Az exportáló cégeknek további nehézségeket okozott a dollár gyengülése, illetve a forint erősödése. Ezek a folyamatok becslések szerint csak a feldolgozóknak 3,5 milliárd forint árbevétel-kiesést okoztak a január-májusi időszakban.
Nagygyörgy Éva szerint megoldást jelenthetne a termelés visszafogása is, ez azonban nem megy egyik pillanatról a másikra, a termelésben az átfutási idő legalább két hónap. Május végén 120 millió liter tej egyenértéknek megfelelő tejipari késztermék volt az üzemek raktáraiban, a feldolgozók ugyanis a kedvezőtlen külpiaci értékesítési lehetőségek miatt mérsékelték a kivitelt - tette hozzá a kommunikációs igazgató. Megfigyelők szerint az ágazat termelési önkorlátozását fentieken túl a jelenlegi helyzetben nem csak azért lenne nehéz megvalósítani, mert a literenkénti 5,2 forint minőségi állami támogatással termelő tehenesgazdák nehezen mondanának le az évek óta biztos haszonról, hanem azért is, mert nyáron a friss zöldtakarmányt fogyasztó tehenek éppen több tejet adnak, mint más időszakban. A visszafogás az uniós csatlakozási tárgyalásokon kiéleződött kvótavitát sem feltétlenül befolyásolná pozitív irányban, a magyar érdekeket tekintve.
Az ágazat képviselői mindenesetre - tartva attól, hogy összeomlik a belföldi piac és leáll az export - a múlt héten egyeztettek az agrártárcával, a Tej Terméktanács pedig a héten tartott küldött-közgyűlésén döntött a minisztérium kéréséről. A testület elnöksége a küldöttek felhatalmazása alapján kidolgozza az ágazat rövid és hosszú távú programját (NAPI Gazdaság, 2002. június 19., 3. oldal). A rövid távú programban is számolnak majd az 5,1 milliárdos állami segítséggel, a hosszú távúban pedig további javaslatokat fogalmaznak meg. Ilyen lehet például az iskolatej-akció országos kiterjesztése, a kvóta nélkül megtermelt, illetve feldolgozott úgynevezett ,,szürke tej” megszüntetése - ez éves szinten mintegy 200 millió literre tehető -, a kvóta alatti termelés után fizetendő büntetés elengedése, valamint az importengedélyezés rendszerének átgondolása. Az EU-magyar agrárkereskedelmi megállapodás idei további liberalizációja nyomán ugyanis vámmentesen lehet majd behozni Magyarországra az unióból vajat és tejport, miközben ezekből itt is készletek vannak.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet