A főként kormányzati forrásokból finanszírozott beruházások átadása okozta látványos építőipari növekedés folytatódott az idei negyedik hónapban is. Magyarországon az építőipari termelés volumene idén áprilisban 32,2 százalékkal haladta meg az előző évit a munkanap-tényezővel kiigazított adatok szerint - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A kiigazítatlan adatok szerint a termelés volumene 2002 első négy hónapjában 26,9 százalékkal haladta meg az előző esztendő azonos időszakáét.
A KSH adatai szerint április folyamán a nagy és a kisebb vállalkozások egyaránt érdemben növelték aktivitásukat. A termelés legnagyobb részét adó alágazat, a szerkezetkész épületek építése áprilisban 38,7 százalékkal növelte kibocsátását. A korábbi hónapokhoz hasonlóan a lakásépítések növekedése miatt az épületek építése jelentősen, 18,6 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Emellett kiugró növekedést mutat az egyéb építmények építése is, itt 67,7 százalék az éves bővülés. Az emelkedést főleg az útépítési és csatornázási munkák elkészülte okozta. Idén az első négy hónapban az ország egészében érezhető az építőipari termelés felfutása. A legnagyobb mértékben, mintegy 60 százalékkal a Hajdú-Bihar és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vállalkozások termelése emelkedett. Az építőipari tevékenység költségalapon számított árszintje áprilisban csupán 4,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az egyes alágazatok árindexe hasonló mértékben növekedett.
A kilátások egyelőre meglehetősen biztatóak. Az építőipari vállalkozások ugyanis 2002 áprilisában az egy évvel korábbinál 67,8 százalékkal több új szerződést kötöttek, különösen az egyéb építmények állománya nőtt, főleg az útépítésekre kötött új kontraktusok nyomán. Ezzel az ágazat április végi szerződésállományának volumene 7,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
(NAPI)
