Egy-két év múlva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) átvenné a Pénzügyminisztériumtól (PM) a bruttó hazai termékhez (GDP) mért államháztartási hiány számítását - mondta el lapunknak Mel-lár Tamás, a hivatal elnöke. A következő években a KSH-nak újabb statisztikai tevékenységeket kell átvennie, ezek között kerülhet sor erre a változtatásra is. A hivatal reményei szerint a lépés nyomán az adatszolgáltatás a korábbinál megbízhatóbbá és semlegesebbé válhat. Így a teljes módszertani felelősség is a KSH-ra száll.
A pénzügyi tárca ma még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számítási módszertana, a GFS (Government Financial Statistics) módszere alapján számítja az államháztartási hiányt. Ez jelenleg 1-2 százalékkal kisebb deficitet mutat, mint az EU-ban alkalmazott ESA 95 elnevezésű számítási módszer. A közelmúltban zajlott Eurostat-átvilágítás megállapítása szerint a pénzügyi tárcánál nem adottak teljes körűen a feltételek a megfelelő adatszolgáltatásra.
A pénzügyi tárca számára e mutató számítása már ma is inkább felesleges tevékenység. Ezen pedig a legegyszerűbben úgy lehet változtatni, ha a KSH-hoz átkerülnek a PM e területtel foglalkozó munkatársai. Ez a megoldás a statisztikai hivatal számára minimális többletköltséggel járna. A 2004-re tervezett EU-, majd az ezt követő EMU-csatlakozás egyik feltétele az államháztartás éves hiányának 3 százalék alatt tartása. Az Unió számára az a hiteles megoldás, ha ezt az adatot rendszeresen nem egy, a területért felelős intézmény - jelesül a PM -, hanem egy módszertanilag is megfelelő, kívülálló szervezet szolgáltatja - mondta Mellár.
Az elnök reményei szerint a váltás már a következő egy esztendőben megtörténhet, de legkésőbb az EMU-csatlakozás előtti időszakban. Ez természetesen függ a PM hozzáállásától is. Mellár szerint ebben az ügyben valószínűleg nem alakul ki olyan sokáig tartó véleménykülönbség, mint a külkereskedelmi statisztikai készítésénél a KSH és a Gazdasági Minisztérium között volt.
D. L.
