Magyarország a Romániával szemben kialakult aktívum kezelésére azt szeretné, ha a magyar kivitel további emelkedése mellett a behozatal nagyobb ütemben nőne - jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár a NAPI Gazdaság és az erdélyi Krónika által Debrecenben szervezett román-magyar üzleti konferencián. A múlt évben 854 millió euró volt a Romániába irányuló magyar export értéke, míg az import csupán 403 millió euróra rúgott.
Az Új Kézfogás Közalapítvány a tervei szerint a közeljövőben a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal karöltve hitelez magyar-román mikrovállalkozásokat. A román fél már elfogadta azt a gondolatot, hogy a közeljövőben felálljon egy olyan kétoldalú garanciaalap, amely kétszer tízmilliárd forint tőkével rendelkezne és a két országban működő kis- és középvállalkozásokat segítené.
A Corvinus Rt. eddig hat befektetési ügyletben működött közre Romániában - mondta Várady Zoltán, a társaság vezérigazgatója. A Corvinus szigorúan üzleti alapon száll be egy-egy vállalkozásba. Az eddig nyélbe ütött üzletek során többek közt Bukarestben, Sepsiszentgyörgyön és Szovátán működő vállalatok megvásárlásában vettek részt. Az rt. egy-egy alkalommal 100-200 millió forint közötti tőkét bocsát rendelkezésre. Ennek feltétele, hogy a Corvinus tulajdont is kapjon az érintett cégekben. A befektetések középtávúak, általában 3-5 évre szólnak, ezután eladják a részesedést. Várady véleménye szerint a következő időszakban újabb magyar vállalatok jelenhetnek meg Romániában. Ennek legfontosabb oka, hogy a romániai átlagbér jelenleg mintegy harmada a magyarországinak, miközben az itthoni vállalkozások már ma is a képzett munkaerő hiányára panaszkodnak.
Az export másik kormányzati részvételű segítője az Eximbank Rt., amely a kivitel erősítése érdekében forgóeszköz-finanszírozásra is nyújt hitelt. Ezzel együtt az Eximbank leginkább azon cégeknek hitelez a legkönnyebben, amelyekbe a Corvinus Rt. már beszállt tőkével - mondta Major Zsuzsa, az Eximbank főosztályvezetője.
D. L.
