BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cégek fele elbocsátja a felesleges munkaerőt

A magyarországi cégek a feleslegessé vált munkaerőt leggyakrabban elbocsátják, emellett az átcsoportosítás és a nyugdíjazás elterjedt. Az átképzés költséges, ezért csak a specializált tudást igénylő, valamint a jól fizető állásoknál alkalmazzák.

2002. március 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyarországi vállalatok a feleslegessé vált munkaerőt az utóbbi egy évben egyre inkább elbocsátják - derül ki a gazdasági tárca munkaerő-piaci prognózisának adataiból. Az alkalmazott munkaerő-politikánál csökkent a cégen belüli átcsoportosítás gyakorisága, míg az átképzésé stagnált. Ezzel együtt azonban a vállalatok még minden ötödik esetben az átcsoportosítást választják. Hasonlóan gyakran alkalmazott megoldás a nyugdíjazás.
Az alkalmazott gyógymódok ágazatonként különböznek. Az elbocsátás a szezonális jellegű munkáknál különösen gyakori. Ennek megfelelően az építőiparban és a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások választják ezt a megoldást. A munkaidő csökkentése pedig különösen a kereskedelemben gyakori, ahol viszonylag egyszerű ennek megvalósítása. A szállítási és raktározási tevékenységet űző vállalatok előszeretettel küldik nyugdíjba a feleslegessé vált munkaerőt. Ezt lehetővé teszi az ágazat korstruktúrája.
Szembetűnő, hogy az átképzés aránya folyamatosan alacsony a megkérdezett cégeknél. A munkáltatók számára ez ugyanis az egyik legdrágább megoldás, ezért nem szívesen lépnek erre az útra. Leginkább a valamilyen specializált tudást igénylő ágazatokban alkalmazható ez, így a távközlési és a raktározásban tevékenykedő vállalatoknál. Emellett a külföldi tulajdonú, az átlagosnál magasabb bérezést kínáló vállalatok választják az átképzést. Számukra ugyanis az új munkaerő felvétele és betanítása a drágább út.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet