A magyarországi ipari termelés a végleges adatok szerint 2002 januárjában kiigazítva 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A csökkenés kisebb a vártánál, az előzetes adatok ugyanis még másfél százalékos visszaeséséről adtak számot. A termelés volumene januárban 2001 decemberéhez képest 2,6 százalékkal nőtt, az előzetes adatok 2,1 százalékos növekedésről szóltak.
A vállalatok gyorsan alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez. Ezt jelzi, hogy az egy főre jutó ipari termelés a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások körében januárban 1,7 százalékos létszámcsökkenés mellett 1,5 százalékkal nőtt év/év alapon.
Az elemzők szerint az első havi stagnálás közeli teljesítmény megfelelt a várakozásoknak. Ráadásul a januári adatokban hagyományosan nagy a bizonytalanság, a különböző súlyok is változnak. Általános vélemény szerint a tavalyi hasonló időszakhoz képest stagnáló állapot még néhány hónapig megmaradhat. Az uniós konjunktúra fokozatos kibontakozásával párhuzamosan a magyar ipar dinamikája is lassan átmehet a pozitív tartományba.
Jó jel, hogy a januári visszaesés kisebb lett az előzetesen számítottnál - véli Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Véleménye szerint kedvező esetben nem kell a második félévre várni ahhoz, hogy megkezdődjön a fellendülés. Ez akár már a második negyedévben bekövetkezhet. Ennek előfeltétele azonban az uniós gazdaság magára találása.
D. L.
