Magyarország egyetért az EU hosszú távú gazdaságfejlesztési stratégiájában kitűzött célokkal - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió barcelonai csúcsértekezletén. Orbán a tagjelölt országok vezetői közül elsőként kapott szót a tagállamokkal közösen tartott munkaülésen. Orbán szerint Magyarország egyetért a lisszaboni stratégia olyan elemeivel is, mint a felsőoktatásban részt vevők arányának, valamint a kutatásra és fejlesztésre fordított kiadásoknak a növelése. A k+f-re fordított kiadások négy évvel ezelőtt még csupán a GDP fél százalékának feleltek meg, ez 2002-re 1,5 százalékra nő, 2010-re pedig eléri a 3 százalékos arányt.
Az uniós vezetők közül mindenki egyetértett azzal, hogy a csatlakozási tárgyalások a terveknek megfelelően, 2002 végére lezárhatók - mondta Orbán. A magyar álláspont szerint Budapest mind a regionális, mind a közvetlen mezőgazdasági támogatásoknál a tagországokéval egyenlő elbánásra tart igényt. Nem fogad el olyan helyzetet, amelyben versenyhátrányba kerülne a csatlakozás miatt.
A tagjelölteket már nem külön csoportként, hanem a tagországok egyenrangú partnereként kezelik az uniós tagállamok a közös érdekű célok megvalósításában - véli Martonyi János külügyminiszter. Ez éppúgy érvényes az EU intézményi-politikai jövőjének a megtervezésére, mint a lisszaboni stratégia megvalósítására, a világkereskedelmi tárgyalásokra vagy a fejlesztéspolitikára.
(NAPI)
