BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Fidesz bérnövelési ígérete már számol az euró bevezetésével

Már a 2001-es átlagbérek értékének megduplázása is lehetséges 2006-ra, holott a párt választási programja csak a 2000-es szint kétszerezését ígérte - jelentette ki lapunknak Pokorni Zoltán, a Fidesz - MPP elnöke. Ehhez azonban legalább 7 százalékos gazdasági növekedésre és jelentős adócsökkentésre van szükség. Az ígéret teljesítéséhez elkel az euróban való bérfizetés is.

2002. március 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelek szerint a Fidesz - MPP a korábban beharangozottnál is gyorsabb bérnövekedést ígér. Lehetséges a 2001-es magyarországi átlagbérek értékének megduplázása négy esztendő alatt - mondta a NAPI Gazdaságnak Pokorni Zoltán, a párt elnöke. A Fidesz - MPP választási programjában az szerepelt, hogy győzelme esetén a 2000-es átlagbért duplázza meg a következő ciklus végére. Ez a párt egyik sarkalatos választási ígérete, eszközként a fizetések emelését és az adók csökkentését jelölte meg. A 2000-es nettó átlagbér 55 500 forint volt, ennek kétszerese pedig 111 ezer forint volna - ekkorát ígér a választási program. A 2001-es nettó átlagbér 64 900 forint volt, ennek kétszerese pedig 129,8 ezer forint volna - ennyit jelentene Pokorni legújabb kijelentése.

A pénzügyi tárca ennél jóval visszafogottabb béremelkedést jelzett előre (NAPI Gazdaság, 2002. március 8., 1-3. oldal). A minisztérium prognózisa szerint ugyanis 2000 és 2006 között a magyar átlagbérek euróban számolva összesen 75-80 százalékkal bővülhetnek. Ez évente csaknem 10 százalékos növekedés. A folyamat eredményeként 2007-re a magyarországi bérszínvonal beérheti a portugált. Lapunk számításai szerint az e prognózisban szereplő növekedés szerint 2006-ra 89-92 ezer forintos átlagbért jelent; ez ugyan távol áll az ígért duplázástól, ám előnye, hogy a minisztériumban számolták ki.
Pokorni szerint a magyarországi bérek reálértéken a következő években a gazdasági teljesítmény gyarapodásával párhuzamosan növekedhetnek, azt valószínűleg nem előzik meg. Ez a Fidesz reményei szerint évi 5-7 százalékos reálemelkedést jelent. Az állam a következő években élére áll a bérnövelési folyamatnak: miközben a minimálbér tovább gyarapszik, mind több ágazatban alakítanak ki bérfejlesztési programot. Jelenleg már négy területen van ilyen elfogadott rendszer, ezt még legalább három egészíti ki, többek közt a kultúra és az egészségügy területén.
Nem szabad elfeledkezni a forint erősödéséről sem. Pokorni szerint ugyanis négy év múlva már valószínűleg Magyarországon is euróban kapják meg a bérüket az alkalmazottak, így a keresetük értékének számításánál ezt is figyelembe kell venni. A következő ciklusban a Fidesz újbóli kormányalakítása esetén a személyijövedelemadó-terhelés mértéke akár tíz százalékponttal is csökkenhet, ami szintén növeli a bérek értékét. Ezt további családi adókedvezmények egészítik ki. E tényezők révén pedig teljesíthető a bérek értékének megduplázása a négy esztendő alatt - mondta Pokorni.
(NAPI)

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet