Az bizonyos, hogy idén július elsején változik legközelebb a gáz ára - mondta Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára. A kormány egy korábbi döntése garantálja, hogy a növelés nem haladja meg az éves infláció mértékét. Nincs tehát szó arról, hogy a kormány a világpiaci árszint elérését célozná meg. A GM által eddig nyilvánosságra hozott elképzelések 12 százalékos júliusi tarifaemelésről szóltak. A gázár szabályozását jelenleg két jogszabály határozza meg. A legfontosabb egy 1997-es miniszteri rendelet, amelynek hatálya eredetileg 2001 végén lejárt.
Ennek hatályát Matolcsy György gazdasági miniszter még a múlt esztendőben 2002. június 30-ig meghosszabbította. Erre azért volt szükség, mert az új szabályozásról nem zárultak le a szakmai viták. Egy másik jogszabály, az 1994-es gázszolgáltatási törvény pedig lehetővé teszi, hogy e hatósági áras terméknél a kormányzat a tarifák megállapításánál gazdaságpolitikai szempontokat is figyelembe vegyen. Jelenleg Magyarországon a háztartási energia 85 százalékát a földgáz teszi ki, ezért a gázár változtatása széles tömegeket érint.
A gazdasági tárca adatai szerint 2001-ben a forint árfolyamának erősödése, valamint a kőolaj és a földgáz világpiaci árának 2001. utolsó negyedévi csökkenése nyomán 2002-ben a Mol Rt. számára a földgázimport forintban kifejezett költsége 30 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. Ez a tárca szerint szintén a visszafogott emelés mellett szól.
Varga Mihály pénzügyminiszter keddi nyilatkozata szerint a Fidesz - MPP vezette kormány mindenki számára megfizethető gázárakat akar. Ennek megfelelően csak fokozatosan lehet a földgáz magyarországi árát a világpiacihoz igazítani. Pokorni Zoltán, a párt elnöke pedig szerdán kijelentette, hogy a Fidesz a 2002-2006-os ciklusban is az inflációnál kisebb mértékben emelné a gázárakat. A Fidesz vezette kormányt 1998 óta az árvisszafogó politika jellemezte e termék esetén. Pokorni szerint a tarifák alakításánál továbbra is megmarad a közüzemi és a versenypiac közötti elhatárolás.
(NAPI)
