A magyarországi ipari termelés az előzetes, szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint januárban 2,1 százalékkal nőtt 2001. decemberhez képest, és 1,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A részletes adatok március 18-án látnak napvilágot. A kiigazítatlan adatok szerint az idei első havi termelés 1,6 százalékkal maradt el a 2001. januáritól. Az ipar termelése 2001 januárjában még 19,7 százalékkal haladta meg 2000. januári szintet.
Megfelel a várakozásoknak a nulla körüli első havi teljesítmény - véli Detrekői László, a CIB Értékpapír Rt. elemzője. A januári adatokban hagyományosan nagy a bizonytalanság. Véleménye szerint ez a tavalyi azonos időszakhoz képest érzékelhető stagnálás még néhány hónapig megmarad. Élénkülés legkorábban a második negyedévben valószínű. Az uniós konjunktúra fokozatos kibontakozásával párhuzamosan a magyar ipar teljesítménye is lassan átmehet a pozitív tartományba. Ennek eredményeként a második félévben a termelés volumene várhatóan 4-5 százalékkal haladja meg az előző évit. Mindez az ipari export alakulásától függ, a belső értékesítés ugyanis kevés a fellendüléshez.
Akár az egész első félévben folytatódhat az év/év alapon számított stagnáló állapot - mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Szerinte is a második félév hozhat igazi fellendülést, az élénkülő konjunktúra és a tavalyi alacsony bázis együttes hatásaként. Török a második félévre 8 százalék körüli volumenbővülést vár, így az év egészében 4 százalékkal növekedhet az ipari termelés.
D. L.
