A NAPI Gazdaság értesülései szerint a Magyar Autópálya Építő Konzorcium (MAK) a jövő héten aláírja az M30-as építéséről szóló szerződést a beruházás finanszírozójával, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-vel. Farkas szerint az új autópálya építése már ebben a hónapban megkezdődhet. A 40 milliárd forintos költség azért tűnik soknak, mert az M3-as jelenleg épülő, 64 kilométer hosszú, füzesabony-polgári szakaszának költsége csak 69,5 milliárd forint lesz. A projektigazgató szerint a munkát a nehéz terepviszonyok mellett az is drágítja, hogy a 24 kilométer hosszúságú, Miskolcot keletről elkerülő M30-as háromszor keresztezne vasútvonalat, a Sajó fölött hidat kell építeni és a pálya több alsóbb rendű utat is keresztez.
A téli kényszerszünet után folytatódik az M3-as említett szakaszának építése is. Az út készültségi foka jelenleg 65 százalékos, 30 kilométer hosszon már az utolsó előtti aszfaltréteget is felterítették, több helyen a szalagkorlátokat szerelik, füvesítenek, fásítanak. A Tiszán átívelő autópályahíd, illetve az erre fel-, és levezető - összesen 3,2 kilométer hosszúságú - út is 65 százalékban kész. A Vegyépszer Rt. és a Betonút Rt. által alkotott MAK az M3-as építésére szánt 69,5 milliárd forintból eddig 44 milliárd forintot költött el.
Farkas szerint a Polgárig érő M3-ast november 30-áig mindenképpen átadják, a befejezési határidőt semmi sem befolyásolja.
Illésy Sándor
