BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lezárult a szabadkereskedelmi egyezmények kora?

Magyarország a jugoszlávon kívül nem tervezi újabb kétoldalú szabadkereskedelmi egyezmények kötését. Az egyik új cél a Kínába és az Oroszországba irányuló magyar export fejlesztése, mivel mindkét relációban jelentős a magyar passzívum.

2002. március 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miután Magyarország holnap aláírja Jugoszláviával a kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményt, a közeljövőben más országokkal kötendő hasonló megállapodás nincs napirenden - jelentette ki Major István, a Külügyminisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Macedóniával elkezdődtek ugyan a szabadkereskedelmi megállapodás kötését célzó tárgyalások, ám - mivel nagyon távoliak az álláspontok - Magyarországnak nem áll szándékában megegyezni. Olyan országokkal kapcsolatban, amelyek az EU-val már kötöttek szabadkereskedelmi megállapodást - ide tartozik Dél-Afrika, Mexikó, hamarosan a Mercosur-országok -, a magyar fél egyelőre csupán költség-haszon számításokat végez.
A magyar külgazdaság-politika inkább a Kínába és Oroszországba irányuló magyar export fejlesztésére koncentrál. E két gazdaság növekedését ugyanis alig vetette viszsza a világgazdasági lassulás, ráadásul mindkét relációban jelentős a magyar passzívum.
Az oroszországi magyar kivitelt például két éven belül mintegy 25 százalékkal szeretné növelni a külügyi tárca. Ehhez különféle eszközöket használna. A bilaterális klíring meghalt - mondta Major. Ehelyett az Eximbank - amely már öt orosz bankkal áll kapcsolatban - nagyobb hitelkerete, erőteljes magyar moszkvai megjelenés, valamint szentpétervári irodanyitás egyaránt szóba jön.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet