Miután Magyarország holnap aláírja Jugoszláviával a kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményt, a közeljövőben más országokkal kötendő hasonló megállapodás nincs napirenden - jelentette ki Major István, a Külügyminisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Macedóniával elkezdődtek ugyan a szabadkereskedelmi megállapodás kötését célzó tárgyalások, ám - mivel nagyon távoliak az álláspontok - Magyarországnak nem áll szándékában megegyezni. Olyan országokkal kapcsolatban, amelyek az EU-val már kötöttek szabadkereskedelmi megállapodást - ide tartozik Dél-Afrika, Mexikó, hamarosan a Mercosur-országok -, a magyar fél egyelőre csupán költség-haszon számításokat végez.
A magyar külgazdaság-politika inkább a Kínába és Oroszországba irányuló magyar export fejlesztésére koncentrál. E két gazdaság növekedését ugyanis alig vetette viszsza a világgazdasági lassulás, ráadásul mindkét relációban jelentős a magyar passzívum.
Az oroszországi magyar kivitelt például két éven belül mintegy 25 százalékkal szeretné növelni a külügyi tárca. Ehhez különféle eszközöket használna. A bilaterális klíring meghalt - mondta Major. Ehelyett az Eximbank - amely már öt orosz bankkal áll kapcsolatban - nagyobb hitelkerete, erőteljes magyar moszkvai megjelenés, valamint szentpétervári irodanyitás egyaránt szóba jön.
D. L.
