Magyarországon mára drámai mértéket öltött a szakképzett munkaerő hiánya - állapítja meg a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara és a Kienbaum bérezési tanácsadó társaság tanulmánya, amelynek készítésekor a német érdekeltségű vállalatokon kívül osztrák és svájci tulajdonúakat is megkérdeztek.
A cégek többségénél mostanra gyökeret vertek a korszerű bérezési rendszerek. A mozgóbér egyre fontosabb szerepet játszik a vállalatok bérfizetési gyakorlatában. Elsősorban a vezető tisztségviselők esetén alkalmazzák ezt az ösztönzési formát. A külföldi érdekeltségű vállalatoknál az átlagot kissé meghaladó mértékben emelkednek a bérek. A felmérés adatai szerint a külföldi vállalatok általában a magyar átlagkereset másfélszeresét fizetik munkavállalóiknak. A fizetések tavaly átlagosan 15 százalékkal emelkedtek, a 2002-es évre pedig 10 százalékos növelést terveznek.
A viszonylag magas fizetések ellenére a szakképzett munkaerő hiánya egyre komolyabban érezhető országszerte. A tanulmány szerint a munkaerőhiány ma már gátolja a cégek beruházásait is. Emellett a vállalatok egyre nagyobb arányban találják magasnak a magyarországi bérköltség terheit is.
A kamara véleménye szerint a munkaerőhiányért alapvetően a magyarországi szakképzés rendszere és gyakorlata okolható, ebben ugyanis figyelmen kívül hagyják a vállalatok igényeit. Az oktatásnál az egyetemi képzést részesítik előnyben, míg a cégek leginkább a képzett szakmunkásokat keresik - jelentette ki Jürgen Illing, a kamara ügyvezető elnökségi tagja. A vállalatok házon belüli dolgozói továbbképzése nem képes orvosolni a problémát. A nem szűnő munkaerőhiány miatt a német tulajdonú cégek egyre-másra felülvizsgálják magyarországi szerepvállalásukat. Az elégtelen munkaerő-kínálat végső soron akár meg is akadályozhatja újabb beruházásaikat.
Domokos László
