Míg a tisztek jövedelme már most is közelít a versenyszférában megszerezhető fizetéshez, addig az alacsonyabb beosztású katonák juttatásai az utóbbi években messze elmaradtak a kívánatostól, és - többségük fiatal katona lévén - a bankszámlára havonta átutalt összeg nem bizonyult elegendőnek az életkezdéshez. Ezen valamelyest segít az idei fizetésemelés. Egy csapatszolgálatban lévő hadnagy alapilletménye a 2001-es 72 216 forintról 138 600 forintra emelkedik, vezetői pótlékkal pedig 144 540 forint - olvasható a Honvédelmi Minisztérium honlapján. Információink szerint egy századparancsnoki beosztású tiszt akár bruttó 300 ezer forintot is megkereshet. Ezenfelül a katonáknak számos juttatás (könnyebb lakáshoz jutás, kedvezményes üdülés és orvosi ellátás, kedvezményes nyugdíjszámítás) jár, amelyek egyre vonzóbbá tehetik a katonai pályát, egyben növelik e réteg fizetőképességét is.
A katonák fizetésének rendezése során elsősorban az alacsonyabb beosztásúak kapnak nagyobb emelést. Ugyancsak többet kapnak a csapatoknál szolgáló hivatásos és szerződéses katonák, így az egységeknél csapattiszti beosztásban szolgáló őrnagyok jövedelme is jobban nő, mint a minisztériumban dolgozó hasonló rangú tisztek fizetése.
A HM 2006-ig hatezer új munkahelyet teremt, ennek jegyében a seregben több tiszthelyettes és kevesebb tiszt lesz, 2010-re pedig - a tervek szerint - az állomány harmada hivatásos, kétharmada szerződéses katonából áll. Az utóbbiak szolgálati idejük leteltével anyagi segítséget kapnak a civil életbe való visszatéréshez.
Vigh György Zsolt
