Miután az agrártárca a termelői nyerstej - feldolgozók által a termelőknek fizetendő - literenkénti felvásárlási irányárát a tavalyi 67,2 forintról 7,1 százalékkal, 72 forintra, az ennek nyomán igényelhető minőségi támogatást pedig a múlt évi literenkénti 4,7 forintról 10 százalékkal, 5,2 forintra növelte, 7,4 százalékkal emelkedik idén a tej termelői ára - mondta lapunknak Csákvári László, a Tej Terméktanács alelnöke. Hozzátette: a termelők és a feldolgozók még nem tudtak megállapodni a tejárakban, ugyanis keveslik a minőségi támogatás összegét, s az 5,2 forint helyett 7 forintot kérnek literenként a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (FVM).
A kevésnek tartott ár miatt nem tudtak megegyezni még a termelők és a feldolgozók a terméktanácsi befizetésekről sem. Míg ugyanis 5,2 forintos támogatás esetén a 72 forintos irányárral a tej ára 77,2 forint lenne, 7 forintos minőségi támogatással 79 forint. Első esetben a termelőknek literenként 3,4 forintot kellene befizetniük a terméktanács intervenciós kasszájába, míg a másodikban 4 forintot, a feldolgozók befizetése pedig mindkét esetben 2,6 forint lenne.
Istvánfalvi Miklós, a terméktanács elnöke szerint idén nem emelkedik a tejtermelés, s a növekedés tavaly is mindössze 1 százalék volt. Az elnök a terméktanács sajtótájékoztatóján tegnap elmondta, hogy a minőségi támogatás a jelenleg megtermelt 2,4 milliárd liter tej - ebből 2 milliárd liter a termelési kvóta szerinti, 400 millió liter pedig az előre látható többlettermelés - 85,3 százaléknyi extra minőségű részére vehető igénybe, ez az arány tavaly 3 százalékkal emelkedett. Az Európai Unióban azonban csak ezt a minőséget fogadják el, kívánatos volna tehát az arányt minél nagyobbra növelni. A terméktanács előzetes adatai szerint a feldolgozók 1,75-1,8 milliárd liter tejet vásároltak fel tavaly, novemberig pontosan 1,586 milliárd litert.
L. L.
