A készülő kormányrendelet értelmében a romániai munkavállalók mindegyikére érvényes a munkavállalási könnyítés - erősítette meg Mádi László, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) politikai államtitkára. Véleménye szerint a változtatás célja, hogy Magyarországon biztosítva legyenek a gazdasági növekedés munkaerő-piaci feltételei. Elvileg az is lehetséges, hogy a mezőgazdasági munkák idején több százezer romániai idénymunkás dolgozzon Magyarországon. A lebonyolítás technikai feltételei adottak, a romániai kirendeltségek napi 120 ezer engedélyt is képesek kiadni.
A kormány döntése értelmében ezentúl a három hónapra szóló munkavállalási engedély kiadásának elbírálásakor a román állampolgárok esetében nem vizsgálják meg a munkaerő-piaci helyzetet. Ez a magyarországi munkavállaláshoz szükséges, egy tucat lépésből álló eljárásnak mindössze egyetlen eleme, tehát a külföldiek magyarországi munkavállalása továbbra is korlátozott. A szisztéma alapvetően nem változik. A három hónap lejárta után az újabb negyedéves időszak csak a 30 napos várakozási idő letelte után lehetséges - mondta lapunknak Mádi. A nagyobb átláthatóság végett a jövőben várhatóan két- vagy négyhetente közzéteszik, hogy hány munkavállalási engedélyt adtak ki az adott időszakban külföldiek számára, s közülük mennyien román állampolgárok.
(NAPI)
