Jövő tavasszal indulhat a Kékes tető északi, illetve déli lejtőjénél Magyarország eddigi legnagyobb téli szabadidőcentrum-beruházása. A tervek már több mint egy éve elkészültek, az illetékes gyöngyösi önkormányzat is szabad utat adott, így a beruházó, a magántulajdonban levő Dreko Kft. megkezdheti a lebonyolítást (Napi Gazdaság, 2000. augusztus 11., 1. oldal). A cég eddig az Antenna Hungária Rt.-re várt, ugyanis a műsorszóró tulajdona a Kékes tető tetején levő szálló, amely a sícentrum végállomása és egyik kulcsfontosságú része lenne. Úgy tudni azonban, hogy az Antenna Hungária egyelőre nem kíván foglalkozni a szabadidőközpont ügyével. A cég már korábban jelezte, hogy nem kíván újabb szállodaipari beruházásokba kezdeni, mert ez tőle profilidegen, erőforrásait a távközlési üzletág köti le. Ugyanakkor több éve foglalkozik azzal, miként használhatná gazdaságosabban meglévő ingatlanjait.
A Dreko a két sípálya felújítására, illetve meghosszabbítására és felvonókkal történő ellátására mintegy 3 milliárd forintot költene. A teljes beruházás a Kékes tetején esetleg megépülő szabadidőközponttal együtt nagyjából 5 milliárd forintba kerülne. A beruházás részeként hatszemélyes zárt kabinokkal működő felvonó kötné össze Mátraházát a Kékes tetejével. A felvonókat a néhány éve az osztrák Giracból és a svájci Garaventából összeolvadt társaság szállítaná. A cég szakmai tanácsokkal is szolgálna a hóágyúkkal felszerelt, a beruházást követően 2500 méterre bővülő déli lejtő kialakításához. A déli lejtő kialakítása után következne az északi, ahol szintén hóágyúk biztosítanák egész télre a havat. A hóágyúkkal egyébként a síszezont még az Alpokhoz képest enyhe téllel is 4-5 hónaposra lehet bővíteni a mostani 2-3 hónap helyett.
A tervek szerint a síparadicsom kiépítését követően végre Magyarországon lehetne megrendezni a magyar síbajnokságot, s idővel a centrum egyre több téli versenynek adhat majd otthont.
H. Gy.
