A személygépkocsi-tulajdonosoknak a jelenlegi 1400 forint helyett jövőre 1500 forintba kerül az M1-M3-as autópályákon használható heti matrica ára, a havi matrica a mostani 2500 forintról 2600 forintra emelkedik, az éves bérletért pedig az idei 23 300 forint helyett 24 ezer forintot kell fizetni - tudtuk meg. A közlekedési tárcának az a szándéka, hogy minél több tehergépkocsi vegye igénybe a sztrádákat, ezért e járművek bérletét az átlagos 5 százaléknál kisebb mértékben emelik jövőre, vagyis az éves matrica díja az idei 81 600 forint után 2002-ben 83 ezer forintba kerül. Idén csaknem 110 ezer darab éves matricát értékesítettek, míg szeptemberig - az utolsó adatok szerint - 300 ezer havi és 2,6 millió heti bérletet adtak el. A tavalyi 9 milliárd forint után idén várhatóan 10 milliárd forint folyik be az állami sztrádákon használható matricák értékesítéséből, jövőre pedig ennek az inflációval növelt összegére számít a Nemzeti Autópálya Rt. A bevételi terv teljesülése elsősorban annak függvénye, hogy mennyire lesz sikeres az új elektronikus ellenőrző rendszer, illetve a pályák alkalmi ellenőrzése. Információink szerint a matrica nélkül utazók akár 100 ezer forintos pótdíjat is fizethetnek, s emellett szabálysértési eljárást is kezdeményezhetnek a pályát díjfizetés nélkül használóval szemben.
A koncessziós szerződéssel üzemeltetett M5-ös autópályán a kedvezménnyel nem rendelkező személygépkocsi-tulajdonosoknak a jelenlegi 2450 forint helyett 2550 forintot kell fizetniük a Budapest-Kiskunfélegyháza közötti sztráda használatáért, míg a nehéz gépjárművel közlekedőknek a mostani 7620 forint helyett 7920 forintot kell leróniuk, vagyis az Alföld Koncessziós Autópálya Rt. által üzemeltetett M5-ös díja átlagosan csaknem 4 százalékkal emelkedik.
D. J.
