A tavalyi 22,2 milliárd forint után idén 29,3 milliárd forint lesz a MÁV vesztesége - mondta Kukely Márton, a MÁV vezérigazgatója a szerdai sajtótájékoztatóján. A növekedés jórészt az áthúzódó hatásokkal indokolható. Jövőre az ideihez hasonló veszteségre számít a társaság vezetése. Idén a szűkülő közlekedési piacon a MÁV megőrizte részesedését, vagyis a vasúti árufuvarozás tartotta 29 százalékos részarányát, s a távolsági személyszállítás 2-3 százalékos bővüléséből is kivette részét a vasút, így a vasúti személyszállítás részaránya 38 százalék volt. A MÁV várhatóan terven felüli számú utast szállít idén, ám az áruszállítás terén nem sikerül teljesítenie a tervet, ami részben a szemes termékek szállításának csúszásával indokolható.
Endrédy István, a társaság elnöke elmondta, hogy az intézményi reform keretében 2001 októberében megalakult a pályakapacitás-elosztó és díjmeghatározó szervezet, amely 2004-től teljes egészében önállóvá válik. A MÁV Rt.-n belül 2002. január 1-jétől számvitelileg önállóvá váló árufuvarozási szakterület a gépészeti szakigazgatástól átveszi a teherkocsikat, a rákövetkező év januárjától különváló személyszállítási szakterület pedig a személykocsikat és a motorvonatokat. Az átszervezés a MÁV Rt.-n belül jelentős belső átcsoportosítást igényel, jövőre például az árufuvarozás terén végrehajtandó változás 3000 munkavállaló „mozgásával” jár, az infrastruktúrát működtető majdani szervezet kialakítása pedig 13-14 ezer fő átcsoportosításával valósul meg.
Az átszervezésekkel párhuzamosan megkezdődik a kizárólagos állami tulajdonban maradó 4000 kilométeres törzs- és regionális hálózat szétválasztása. Endrédy elmondta, hogy 2001-re - jórészt uniós forrásból - valamennyi fővonalat átépítik.
D. J.
