Információink szerint eddig egyetlen társaság sem jelezte, hogy igényt tartana a civil Tetra szolgáltatáshoz szükséges frekvenciára, bár erre már megnyílt a lehetőség, a kormány ugyanis a közelmúltban a kijelölhető státusba helyezte az e célra használható sávot. A hatályos jogszabály szerint abban az esetben, ha valamely szolgáltató jelzi igényét a frekvenciára, a Hírközlési Felügyelet a bejelentéstől számított 30 napon belül köteles megjelentetni a frekvencia árveréséről szóló hirdetményét, amivel megkezdődik a majdani licit előkészítése. A hatóság akkor is megkezdi a frekvencia árverésének előkészítését, ha ilyen igény nem érkezik, de a piaci helyzet ezt indokolja.
A kijelölt frekvenciasáv két, egyenként 1,35 megahertzes sávszélességű úgynevezett duplex blokkra van felosztva. Az árverés során egy szolgáltató a sávból legfeljebb egy blokkot nyerhet el, kivéve, ha az árverésen csak egy igénylő vesz részt. Ebben az esetben az igénylő a fennmaradó blokk használati jogát is megszerezheti annak kikiáltási árán. A frekvenciahasználati jogosultság 15 évre szól és nem ruházható át. A frekvencia tulajdonosa a szolgáltatást legkésőbb a frekvenciahasználati jogosultság megszerzésétől számított egy éven belül köteles megkezdeni egy időben Budapest teljes közigazgatási területén. A szolgáltatás megkezdésétől számított két éven belül pedig biztosítani kell a 28 ezer lakosnál nagyobb lélekszámú városok, az egy számjegyű főközlekedési utak és a vámutakon lévő határátkelőhelyek ellátását. A beruházás mértékéről megoszlanak a vélemények, a folyamatban lévő hasonló, de a közszférát kiszolgáló rendszerre több mint 50 milliárd forintot fordít az állam. A beruházás költsége csökkenthető, ha a két szolgáltatáshoz - legalábbis részben - egy infrastruktúrát használnak. Megfigyelők kockázatos befektetésnek tartják a Tetra-beruházást, mert felhasználói, például a taxiscégek a magas költségek miatt várhatóan nem cserélnék le egykönnyen jelenlegi diszpécseres rendszerüket.
D. J.
