Holnap lesz két éve, hogy óriási tűzvészben - a tűzoltók minden erőfeszítése ellenére - három óra alatt teljesen kiégett a Budapest Sportcsarnok (BS). Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) tájékoztatása szerint az új létesítmény építése a terveknek megfelelően halad. Az építkezés a nagy havazás ellenére is folytatódik, csupán többnapos nem szűnő hóesés állíthatja le a munkákat - mondta lapunknak a tárca munkatársa. Jelenleg a lelátók és a lépcsők szerkezeti elemein dolgoznak a szakemberek. Eddig a küzdőtér, a mélygarázs és az első emelet került szerkezetkész állapotba, a következő ütemben pedig a második emelet kialakításához látnak hozzá. Az elképzelések szerint az új épületkomplexumot 2002 decemberében adják át.
Az új csarnok üzemeltetőivel kötött megállapodás szerint az állam évente húsz nappal rendelkezik, amikor az általa meghatározott rendezvényeknek ad otthont térítésmentesen a létesítmény. Az államnak viszont fizetnie kell azok után a napok után, amelyeket a 20 napos kereten túl igényel, ám ennek tarifájáról még nem született megállapodás az üzemeltető céggel. Egyelőre nem született döntés arról sem, hogy 2003-ban milyen programokra kötik le a szerződésben foglaltak szerint ingyenesen felhasználható napokat - tudta meg a NAPI Gazdaság. A tervek szerint erről 2002 végén döntenek, amikor már pontosan látszik, hogy mennyire tartható az átadási határidő. Az már azonban biztos, hogy a 2004-es esztendőben a műkorcsolya és jégtánc Európa-bajnokságot, valamint a fedett pályás atlétikai világbajnokságot az új BS-ben rendezik. E két eseményről már létrejött a megállapodás, de a részletes szerződés még nem készült el. Egy másik megállapodás értelmében ha Budapest rendezi a 2012-es olimpiát, a BS rendelkezésre áll, nemcsak az állam számára fenntartott húsz napon.
Az új létesítményt a francia Bouygues SA vezette konzorcium építi fel. A francia cég vállalta, hogy 23 milliárd forintos beruházás keretében 2002. december 31-éig felépíti a csarnokot, amelynek üzemeltetési joga a kezében marad az átadást követő húsz évben. A győztes cég a teljes építési költség 10 százalékának megfelelő bankgaranciát adott arra az esetre, ha a beruházás nem készülne el a szerződésben megszabott határidőre. Az üzemeltetési feladatokat a szintén francia Horode vállalat látja el. A beruházás és az üzemeltetés magánbefektetőt terhelő teljes költsége eléri a 65 milliárd forintot. Ennek csaknem 50 százalékát az állam a csarnok átadását követő 12 év alatt megtéríti a konzorciumnak. A törlesztési idő végén a tulajdonjog átszáll az államra. Az üzemeltetésből származó nyereség egy küszöbérték alatt a befektetőt illeti, efelett pedig az állammal osztozik a konzorcium. A francia beruházó a szerződésben azt vállalta, hogy az építkezés költségeinek 70 százalékát magyar beszerzésekre költi.
(NAPI)
