BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kórházi tartozás év végére elérheti a hárommilliárdot

A kórházak az év elején 1,3 milliárd forinttal tartoztak a gyógyszer-nagykereskedőknek. Ez az év végére elérheti a 3 milliárd forintot. Becslések szerint 100-120 kórház áll a fizetőképtelenség határán, közülük néhánynak már csak készpénzes szállítást vállalnak a kereskedők. A Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének és a Magyar Kórház Szövetségnek múlt pénteki tájékoztatóján elhangzott, hogy az egészségügyi kormányzatnak fél éven belül megoldást kell keresnie a kórház-finanszírozás rendezésére.

2001. december 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kórházak 42-43 milliárd forintos idei gyógyszerköltségéhez képest nem tűnik jelentősnek az a szeptemberben mért (kamatokkal együtt számított) 2,7 milliárd forint, amellyel az egészségügyi intézmények a gyógyszer-nagykereskedőknek tartoznak. Mivel azonban a kereskedők árrése az éves kórházi forgalmon 2-2,5 milliárd forint, a szektor jövedelmezősége így gyakorlatilag nulla - fogalmazott Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke, a Hungaropharma Rt. elnök-vezérigazgatója. Szerinte az 5,5 százalékos kereskedői árrés pusztán a működési költségeket fedezi.
Rózsa András, a Biogal-Teva Pharma Rt. vezérigazgatója kijelentette, hogy megpróbálják átütemezni a kórházak adósságát, ám az mégsem járja, hogy a nagykereskedők vegyenek fel banki hitelt az egészségügy finanszírozására. Ez az állam dolga, onnan kérnek segítséget a kereskedők, méghozzá minél előbb. Rózsa saját cége és a Humantrade Rt. nevében 3-6 hónapra tette azt az időt, amin belül tennie kellene valamit az egészségügyi kormányzatnak a kórház-finanszírozás rendezésére. A kereskedők készek a kompromisszumra, ha a kormányzat tárgyalni kívánna velük.
A gyógyszer-nagykereskedők egyébként nem kívánnak mást, mint kiegyensúlyozott, kiszámítható, stabil piacot. Rácz Jenő, a Magyar Kórház Szövetség elnökségi tagja, a kalocsai kórház és rendelőintézet főigazgatója szerint erről jelenleg nem lehet beszélni, amikor gyakorlatilag a tavalyi szinten maradt az intézmények dologi kiadásokra fordítható pénzügyi kerete, miközben idén a tavalyihoz képest 24 százalékkal nőtt a kórházak gyógyszerköltsége. Az már most látszik, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - elsősorban a kétéves költségvetés korlátai miatt - jövőre sem lesz képes növelni a büdzsét. A szakma érdeklődéssel várja, hogy a Mikola István egészségügyi miniszter által ez év július 19-én bejelentett (általuk nem ismert) konszolidációs programnak valamiféle hatása legyen. A szakma most egyelőre csupán azt üzeni Mikolának, hogy állításával ellentétben a gyógyszerszállítóknak nincs hatásuk a kórházakban használt készítmények árára.
R. Zs.

Regős Zsuzsa
Regős Zsuzsa

Ez is érdekelhet