Az ENSZ égisze alatt szervezett 1992. évi Rio de Janeiró-i környezetvédelmi világkonferencián elfogadott deklaráció 10. irányelve szerint a tagállamok kötelezettséget vállalnak, hogy a környezet védelmével és fejlesztésével kapcsolatos döntések előkészítésébe, meghozatalába és végrehajtásába bevonják a széles nyilvánosságot. A környezeti demokrácia megerősítését célzó nemzetközi és nemzeti jogszabályok, intézmények és eljárások összességét magába foglaló közösségi részvétel az információkhoz való hozzáférés mellett a részvételi, illetve beleszólási joghoz, valamint a garanciális, jogorvoslati joghoz való hozzáférésre terjed ki. A gyűjtőfogalomként használt „Hozzáférési Kezdeményezés” - Access Initiative (AI) nevet vette fel az a nemzetközi civil szervezet, amely november 28-ától december 1-jéig Budapesten tartja első konferenciáját.
Az AI a washingtoni World Resources Institute nonprofit szervezet és a budapesti EMLA Egyesület kezdeményezésére célul tűzte ki, hogy globális szinten standard mutatórendszert dolgoz ki, amely szubjektív tényezők kizárásával - a nemzetközi pénzügyek terén elfogadott hitelképességi, illetve kockázati besorolásokhoz hasonlóan - mérhetővé, összehasonlíthatóvá teszi a nemzeti kormányok e téren mutatott teljesítményét. A regionális munka irányításába ez év tavaszán a chilei Corporación és a Thaiföldi Környezetvédelmi Intézet is bekapcsolódott. A budapesti szakmai találkozó aktualitását az adja, hogy az első kilenc országban - Magyarország mellett Chilében, a Dél-afrikai Köztársaságban, Indiában, Indonéziában, Mexikóban, Thaiföldön, Ugandában és az Egyesült Államokban - most zárultak le az első vizsgálatok. Az AI az eddigi eredmények értékelését és a módszertan további finomítását követően várhatóan tovább szélesíti és mélyíti a vizsgálatait, amelyek főbb megállapításait tartalmazó átfogó jelentését a 2002 őszén Johannesburgban tartandó Rio+10 Környezetvédelmi Világkonferencia alkalmából tárja majd a nyilvánosság elé.
A magyarországi viszonyokat elemző jelentés a Fülöp Sándor vezette EMLA mellett a miskolci székhelyű, F. Nagy Zsuzsanna által irányított Ökológiai Intézet, a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány és a Móra Veronika által vezetett budapesti Ökotárs Alapítvány közös munkája. A vizsgálat a környezeti adatszolgáltatást illetően számos hiányosságra mutat rá; többek között gondot okoz az üzleti titok körének behatárolása, a hatóságok közösségi részvételtől való gyakori elzárkózása, valamint a bíróságok túlterheltsége. A nemzetközi normákat alkalmazva mindazonáltal Magyarország „jó közepes” minősítést kapott.
A Környezeti Menedzsment és Jog Egyesület (EMLA) - az NJ Foundation, a Rockefeller Brothers Fund és tavaly óta a Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával - tizedik éve képviseli a hazai környezetvédelem ügyét. Az EMLA jelenleg 150, a környezetvédelmi tudományok területén kiemelkedő, nemzetközileg is elismert taggal rendelkezik; országos jogászi hálózata elsősorban civil szervezetek és magánszemélyek számára 1nyújt tanácsot és jogi képviseletet.
Sebő Gábor
