BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csaknem száznegyvenmilliárd hiányzik a tb-alapok 2002-es büdzséjéből

Figyelembe véve a kétéves költségvetés előirányzatait, lapunk számításai szerint mind az Egészségbiztosítási Alap, mind a nyugdíjalap 2002-es költségvetéséből összesen mintegy 140 milliárd forint hiányzik. A források egy részét biztosítják a járulékbevételi többletek.

2001. november 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A társadalombiztosítási alapok jövő évi büdzséjét mintegy 125 milliárd forinttal kell kiigazítani ahhoz, hogy a kétéves költségvetésben foglalt mértékben emelkedő kiadásoknak meglegyen a fedezetük.
Az idei módosításokkal ugyanis csaknem 115 milliárd forinttal megnövelték a bázist. A költségvetés alapján jövőre a bevételeknél nagyobb mértékben emelkednek a kiadások, ennek eredményeként az idei 10,1-ről 17,2 milliárd forintra nő az alrendszer hiánya.

Egyes, az Országgyűlés által nem módosított előirányzatoknál - például táppénz, terhességi gyermekágyi segély - szintén túllépés várható idén, ez determinálja a jövő évi keret szűkösségét, a tényleges forráshiány eléri a 135-140 milliárd forintot. Ebből azonban visszapótol valamennyit a várható járulékbevételi többlet, s az idei évhez hasonlóan az alapok jövőre is számíthatnak a költségvetés forráspótlására, például évközi nyugdíjemelés esetén. Az előirányzott 17,2 milliárd forint hiány azonban valószínűleg nem tartható, legalább 10 milliárd forinttal nagyobbra lehet számítani az Egészségbiztosítási Alapnál (a nyugdíjalap nem lehet deficites).
A kormány a múlt hét végén döntött arról, hogy az eredetileg elhatározott mértékben, 9,7 százalékkal nő jövőre a nyugdíj. A svájci indexálás szerint kiszámított növekmény 6,7 százalékot ad ki a kormány szerint, amihez - az idei évhez hasonlóan - hozzácsapnak 3 százalék bónuszt. Az indexek közül az inflációra vonatkozó előrejelzés várhatóan nem tér el lényegesen a valóságostól, a bérek esetében azonban már nagyobb a bizonytalanság. A kormány 8,4 százalékos nettó emelkedéssel számol, ám a korábbi évek tapasztalatai alapján megjósolható, hogy ennél 2-3 százalékponttal is nagyobb lehet a béremelkedés tényleges mértéke. A nyugdíjalap öregségi nyugdíjkiadásainak jövő évi előirányzata 10,4 százalékkal haladja meg az ideit, ám az évközi emeléseket is figyelembe véve a növekmény kevesebb mint 6 százalék, vagyis mintegy 35-40 milliárd forint hiányzik a tervezett mértékű nyugdíjemelés teljesítéséhez is (még több, ha újabb évközi emelésekre kényszerül a kormány).
Az Egészségbiztosítási Alap esetében elsősorban a gyógyszerkassza szorul már most feltöltésre: erre a jövő évi előirányzaton felül 30-35 milliárd forintot kell fordítani. Jövőre legalább ekkora túllépéssel számolnak a szakemberek. Az idei módosításokkal megemelték a gyógyító-megelőző ellátások - köztük a háziorvosi, fogászati, betegszállítási - támogatását is, így ez a bázis is magasabb lett a tervezettnél. Nem módosította a parlament, de a felhasználás miatt erősen átgondolandó a táppénzkeret és a terhességi-gyermekágyi segély tervezett kiadása: a jövő évi előirányzatok 10, illetve 1 milliárd forinttal maradnak el az idei várható ráfordításoktól.
(NAPI)

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet