Valószínűleg napokon belül kiderül, hogy milyen javaslatot tesz a Magyar Energia Hivatal (MEH) az áramárak emelésére. Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szerint az emelkedés vélhetően a jövőre tervezett infláció alatti - számítások szerint 4,5-5,5 százalékos - lesz.
Megerősítette, hogy még az idén szavaznak a parlamentben a villamosenergia-törvényről, cáfolta viszont, hogy bármilyen európai uniós nyomás nehezedne a kormányra az új energiatörvények elkészítését vagy a piacnyitást illetően, hiszen Magyarország csak azt vállalta, hogy a csatlakozásig megkezdi a liberalizációt. Éppen ezért nem okoz gondot a gáztörvény tárgyalásának áthúzódása a jövő esztendőre.
A gáztörvény tervezete a helyettes államtitkár szerint elkészült, jelenleg közigazgatási és szakmai egyeztetésen van.
Varró László, a MEH vezető közgazdásza szerint az új törvény nyomán nem lesz drámai változás a kisfogyasztóknál: a tarifarendszer nyilván változik majd, mert a mostani viszonteladói, fogyasztói árak rendszerébe belépnek a hálózati tarifák, de ez nem jelenik meg a külön tételként a villanyszámlákon.
Biztosan lesz kilowattóra- és a teljesítménylekötéssel arányos díj is. A lakosság jelenleg csak a fogyasztása után fizet és még nincs olyan havi előfizetési díj, mint a távközlésben. Ennek bevezetésével kapcsolatban egyelőre folyik a szakmai vita. Magyarországon nincs keresztfinanszírozás a fogyasztók között, az állami támogatás kilowattóránként mindenki számára hozzávetőleg 1 forint. Ez a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-nek idén összesen 32 milliárd forint veszteséget okozott, amit az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-n keresztül visszatérített az állam. Kormányzati döntés kérdése, hogy ezt a közvetett állami támogatást meddig, milyen mértékben és módon tartják fenn.
A piacnyitás egyébként opcionális - hangsúlyozza az energiahivatali szakember. A feljogosított (nagy)fogyasztóknak lehetőségük, ám nem kötelezettségük, hogy belépjenek a szabad piacra; maradhatnak a közüzemi árszabályozás hatálya alatt és vásárolhatják továbbra is az MVM-en keresztül valamelyik áramszolgáltatótól az áramot a gazdasági tárca által meghatározott közüzemi áron. A hatóság dönthet úgy, hogy az árat olyan mértékben emeli, hogy az MVM vesztesége eltűnjön.
R. Zs.
