Ebben az évben a februári kezdés óta mintegy 3300 pályázó jutott támogatáshoz a Széchenyi terv keretében, közöttük összesen 55 milliárd forintot osztott szét a gazdasági tárca - jelentette be Matolcsy György gazdasági miniszter. A tervek szerint ez az érték hamarosan több mint a duplájára nő, így az év végére már mintegy 7500 sikeres pályázat lesz. Az ebben az évben a tárca által a Széchenyi terv keretében szétosztható vissza nem térítendő támogatás mintegy százmilliárd forint volt, ezt a tegnap elfogadott zárszámadás további mintegy húszmilliárd forinttal egészítette ki.
Az eddigi kedvező tapasztalatok nyomán a kormányzat továbbra is vissza nem térítendő támogatásokban gondolkodik. A GM becslése szerint százmilliárd forint beruházás mintegy fél százalékponttal növeli a GDP bővülését. A jelenlegi tervek szerint összesen 88 pályázatot ír ki 2002-re a kormányzat a Széchenyi terv keretében.
A kormány nemrégiben elfogadta, hogy több helyen is könnyítsenek a gyakorlatban túlságosan bürokratikusnak bizonyult szabályokon. Az egyik változtatás nyomán a mikro-, kis- és középvállalkozások - a támogatás ötven százalékáig - előleget kaphatnak és korábban juthatnak pénzhez. A pályázóknak biztosítékigazolást kell adniuk, amely lehet bankgarancia vagy jelzálog. Ahol pedig megmaradt az utólagos finanszírozás, ott megszűnik a biztosíték előírása az önkormányzatok, a társasházak és az egyházak számára. A jövő évtől az egymillió forint alatti támogatások esetében a vállalkozóknak nem kell az egyes pályázatokhoz szükséges különböző igazolásokat bemutatniuk, elég nyilatkozni azokról. Ez várhatóan jócskán megkönnyíti a kifizetést. Kérdéses viszont, hogyan hat a visszafizetési hajlandóságra.
(NAPI)
