BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Karitatív érmegyűjtés

2001. november 6. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az euróra történő átállás nemcsak a tizenkét tagországban okoz problémákat, hanem azokban az államokban is, ahol nagyobb mennyiségben marad az érintett országok pénzeiből. A bankjegyek cseréje mellett problémát jelent majd az érmék átváltása. A Magyarországon felhalmozódott külföldi érmét csak egy-két pénzváltó cseréli forintra; Európa-szerte az aprópénz karitatív célokra való felajánlására szerveznek akciókat. Magyarországon november 15-én indul ilyen begyűjtés az UNICEF javára.

Az euró átváltása során számos problémával kell megküzdeni, így a tizenkét tagország érméinek átváltása is sok gondot okoz majd, hiszen csak Németországban körülbelül 98 500 tonnányi, 28 milliárd darab érme bevonása és megsemmisítése, illetve feldolgozása a feladat. Magyarországon azonban az EMU-országok érméit - a Magyar Nemzeti Bank vonatkozó szabályozása híján - sem a bankok, sem a pénzváltók nem kötelesek beváltani, és a jövőben sem kötelezik erre őket.
Szakértők szerint az átváltás a bankok számára jelentős költséggel járna, ezért nem vállalják. Persze akad olyan pénzváltó, amely egyes valutanemeket korlátozott - általában nagyobb - címletben elfogad, komoly átváltási jutalék felszámítása ellenében. Természetesen a kibocsátó ország kereskedelmi bankjai az euróra történő átállás idején - azaz 2002. február 28-áig - befogadják a tizenkét ország valutáját, ám saját nemzeti érméiket jövő nyárig cserélik be, míg az országok jegybankjaiban akár egy évtizedig, de legalább pár évig átváltják a megmaradt bankjegyeket.
Nyugat-Európában a kézzelfoghatóan súlyos érmeprobléma enyhítése céljából ebben az esztendőben több tagállamban is kampányokat szerveztek. A kis értékű érmék összegyűjtését karitatív szervezetek bevonásával végzik. A Pepper Kommunikációs Ügynökség Kft. koordinálásával ez történik Magyarországon is - tájékoztatta lapunkat a társaság ügyvezetője, Sarlós Gábor. Az „Apró az aprókért” akció november 15-én indul és 11 kereskedelmi bankban, a postákon, valamint az iskolákban elhelyezett gyűjtőkben szedik össze az adakozók pénzét. Az érmék az MNB-n keresztül jutnak külföldre. Az átváltás után a befolyt összeget az UNICEF számlájára utalják. Az összegyűjtött pénz azonban csak felerészt kerül a harmadik világ rászorulóihoz, mivel ötven százalékát elmaradott magyarországi térségek iskolái és óvodái felújítására, fejlesztésére fordítják. A 40 ezer iskolai és 446 hivatali gyűjtőbe bedobott más valutákat is az UNICEF számlájára utalják. A Pepper munkatársa, Radó András úgy véli, hogy az akció során több tíz tonnányi érmét gyűjtenek össze országszerte, 50-80 millió forint összértékben.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet