A Gazdasági Minisztérium (GM) elkészítette a regionális szerepkörű vállalati központok letelepítését célzó tízéves programját. A tárca szándékai szerint a Magyarországon letelepedett nemzetközi cégeket arra ösztönzik, hogy mind több szolgáltatási funkciójukat hozzák az országba. A többféle síkon megjelenő ösztönzés célja, hogy a vállalatok kutatásfejlesztési, logisztikai, stratégiai vagy elosztó központjukat is ide telepítsék.
A programra pénz is kerül: a tíz évre biztosítandó magyarországi forrás 138,5 milliárd forint. Az elképzelések szerint az állam a legtöbbet az infrastruktúra fejlesztésére, közvetlen beruházási támogatásra, valamint kutatás-fejlesztésre áldozná, a tíz év során összesen ötvenmilliárd forintot. Az önkormányzatok szerepe minimális volna, uniós forrásból pedig a remények szerint összesen 15,5 milliárd forintot sikerül szerezni. A terhek oroszlánrészét a magánszféra állná, amelyet csaknem 84 milliárdos tehervállalásra szeretné rávenni a GM.
A tízéves fejlesztési terv célja, hogy oldja a telephelyi tényezők szűkösségét. Az ezt célzó alprogramok a vállalati központok letelepítéséhez szükséges infrastruktúrát fejlesztik, közvetlen beruházási támogatásokat adnak, elősegítik a kutatás-fejlesztést és a humán erőforrás minőségének javítását, javítják az önkormányzati szolgáltatásokat, valamint a vállalati központok letelepítését marketinggel segítik.
D. L.
