Az OGT kidolgozta a gabonapiac szabályozására vonatkozó javaslatait, amelyek végrehajtása feleannyiba kerülne, mint az intézkedések által érintett 2 millió tonna exportárualapnak számító kukorica FVM által meghirdetett intervenciós áron történő felvásárlása - derült ki a terméktanács elnökségi ülése utáni sajtótájékoztatón tegnap. Az OGT arra a levélben feltett kérdésre is választ vár az agrárminisztertől, hogy az milyen intézkedést tervez a kukoricapiacon.
Az étkezési búza és a kukorica alsó intervenciós ára 20 ezer, illetve 18 ezer forint tonnánként. Az államnak akkor kell interveniálnia, ha e gabonák piaci ára eléri az intervenciós árat vagy az alá csökken és legalább a piaci ár közzétételétől számított 15 napig nem haladja meg. Az OGT szerint az intervenciós árat tartalmazó rendeletből nem derül ki, hogy valójában mi történik a fenti árfeltételek teljesülésekor. Szóba jöhet a kukorica felvásárlása 18 ezer forintos tonnánkénti áron. Az állami beavatkozásra ezen kívül még két lehetőség van: a közraktározási támogatás (ez már megtörtént) és „egyéb módon való gondoskodás a piaci zavar elhárításáról”. Utóbbiba az OGT szerint beleférne a már korábban is javasolt tonnánként 2 ezer forintos kompenzációs támogatás - a forint erősödése miatt - az eladott kukoricára és a kalászos gabonára, valamint tonnánként ezer forint szállítási és 300 forint növény-egészségügyi támogatás. Ez együtt még mindig csak 3300 forint lenne tonnánként, szemben a végül állami eladáshoz vezető intervenciós felvásárlás - tárolásból adódó - 4-8 ezer forintos technikai költségével.
L. L.
