A PM körlevélben szólította fel a helyi önkormányzatokat, hogy a közlekedési társaságok 2002-ben csak 4-5 százalékkal emeljék díjaikat. A kétéves költségvetés 2002-re a fogyasztói árszint 4-6 százalékos növekedésével számol. A tárca szerint a bérköltség a tb-járulék csökkentése miatt kordában tartható, az anyag és vásárolt szolgáltatások költségét pedig 1-2 százalékra csökkenti a forint erősödése.
Az üzemanyagoknál az adó nélküli ár szinten maradásával, illetve némi mérséklődésével lehet számolni. A készletezés az év elején csak jelentéktelen mértékben drágulhat. A jövedéki adót idén már nem emeli a kormány és a 2002. július 1-től esedékes 11 százalékos emelést is megfontolás tárgyává teszi a kabinet. A kormány és a fuvarozók a benzinár tavalyi drasztikus emelkedése idején olyan megállapodást kötöttek, amely szerint az üzemanyagok jövedéki adóját csak akkor emelik, ha az olajár tartósan 25 dollár alatt marad. Ez a kitétel mára teljesült, de a PM e feltételt most a jövő évi adóemelés feltételeként tartja számon. A tárca okfejtése szerint, ha lesz jövőre jövedékiadó-emelés, akkor az éves szinten 4 százalékos üzemanyagár-növekedést jelent.
Az önkormányzatoknak küldött körlevél hangsúlyozza, hogy az amortizációs kiadás növekedése, a pénzügyi műveletekből, illetve egyéb ráfordításokból adódó kiadások nem vehetők figyelembe az áremelés indokául.
(NAPI)
