BUX 139895.90 0,19 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövő júliusig nem emelkedik az üzemanyag jövedéki adója

Jövő júliusig biztosan nem emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, akkor is csak alacsony olajár mellett emel a kormány. A Pénzügyminisztérium (PM) körlevélben figyelmeztette az önkormányzatokat, hogy jövőre legfeljebb 4-5 százalékos díjemelést tart indokoltnak a közlekedésben.

2001. október 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A PM körlevélben szólította fel a helyi önkormányzatokat, hogy a közlekedési társaságok 2002-ben csak 4-5 százalékkal emeljék díjaikat. A kétéves költségvetés 2002-re a fogyasztói árszint 4-6 százalékos növekedésével számol. A tárca szerint a bérköltség a tb-járulék csökkentése miatt kordában tartható, az anyag és vásárolt szolgáltatások költségét pedig 1-2 százalékra csökkenti a forint erősödése.
Az üzemanyagoknál az adó nélküli ár szinten maradásával, illetve némi mérséklődésével lehet számolni. A készletezés az év elején csak jelentéktelen mértékben drágulhat. A jövedéki adót idén már nem emeli a kormány és a 2002. július 1-től esedékes 11 százalékos emelést is megfontolás tárgyává teszi a kabinet. A kormány és a fuvarozók a benzinár tavalyi drasztikus emelkedése idején olyan megállapodást kötöttek, amely szerint az üzemanyagok jövedéki adóját csak akkor emelik, ha az olajár tartósan 25 dollár alatt marad. Ez a kitétel mára teljesült, de a PM e feltételt most a jövő évi adóemelés feltételeként tartja számon. A tárca okfejtése szerint, ha lesz jövőre jövedékiadó-emelés, akkor az éves szinten 4 százalékos üzemanyagár-növekedést jelent.
Az önkormányzatoknak küldött körlevél hangsúlyozza, hogy az amortizációs kiadás növekedése, a pénzügyi műveletekből, illetve egyéb ráfordításokból adódó kiadások nem vehetők figyelembe az áremelés indokául.
(NAPI)

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet