Az elmúlt évtizedben kötött kutatási szerződések alapján az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) által nyújtott támogatást 50, illetve 100 százalékos visszatérítendő kötelezettségként, pályázati úton kapták a kutatóhelyek, így azok az állami agrár-kutatóintézetek is, amelyeknek most 2007-ig való összesen 228,77 millió forintos visszafizetési kötelezettségük van.
Az OMFB-től elnyert támogatásokból elért K+F eredményeket azonban - Farkas Sándor, a mezőgazdasági bizottság elnöke szerint - „ellehetetlenítették”, s e kedvezőtlen hatást a feldolgozóiparban lezajlott privatizáció is erősítette. Az elnök szerint mindezek miatt az agrár-kutatóintézetek zöme jelentős pénzügyi nehézségek előtt áll, számukra az eddigi visszafizetések is nagy terhet jelentettek, többségük az átütemezés kezdeményezésére kényszerült. Miután a visszafizetésre nincs és várhatóan nem is lesz fedezet, a mezőgazdasági bizottság kezdeményezte, hogy az érintett kutatóintézetek mentesüljenek az OMFB jogutódjával, az Oktatási Minisztériummal szemben fennálló tartozásaiktól.
Az indítvány az összes érintett parlamenti bizottság támogatásával került a zárszámadási törvényjavaslatba, s parlamenti jóváhagyása várható, miután az 1998. évi zárszámadás során az agrár-felsőoktatási intézmények is mentesültek a hasonló, az OMFB-vel szemben fennálló visszatérítési kötelezettségeik alól.
L. L.
