Javítja a magyar társaságok külföldi hitelfelvételi lehetőségeit, hogy Magyarország jövőre forintban újítja meg lejáró devizaadósságát – jelentette ki a pénteki megbeszélést követően Varga Mihály. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország 56 százalékos GDP-arányos adósságállománya belül van a maastrichti kritériumok között szereplő 60 százalékon. A NAPI Gazdaságnak Varga elmondta, hogy az állami tulajdonú vállalatok – köztük a Magyar Fejlesztési Bank – hiteleit is tartalmazó adósságállomány is belül van a 60 százalékon. A sajtótájékoztatón kiderült, hogy a 740 milliárd forint költségvetési előirányzattal szemben az ÁKK 725 milliárd forintos idei költségvetési kamatkiadással számol.
Az ÁKK a jövő héten készül el az adósságfinanszírozási stratégia tervezetével, ezért Szarvas nem sokat árult el az ÁKK jövő évi kibocsátási tervéből. Annyi kiderült, hogy idén novemberben vagy decemberben 15 éves futamidejű kötvényeket dob piacra. Szarvas szerint az új instrumentum bevezetése óvatos lesz, a 15 éves kötvényt egyébként is csak évente 3-4-szer kívánják aukcionálni. Az új papírtól az ÁKK azt várja, hogy jótékonyan hat az 5 és 10 éves kötvények likviditására. Ezekből jövőre mindenképpen az ideinél több kerül a piacra, mert a lejáró devizaadósság forintfinanszírozása és az MNB veszteségének megtérítése az ideinél nagyobb nettó kibocsátást tesz szükségessé és az ÁKK célja a lejárati szerkezet meghosszabbítása.
(NAPI)
