BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megindult a szövetkezeti külső üzletrészek felvásárlása

Kevesebb mint egy hónap van hátra a szövetkezeti külső üzletrész-tulajdonosoknak arra, hogy üzletrészüket megvásárlásra felajánlják az államnak. A vásárlás már megindult: tegnapig az agrártárca által postázott 300 ezer igénylési nyomtatványból mintegy 180 ezer érkezett vissza, s több mint 10 ezer szerződést már meg is kötöttek, mintegy 150 millió forint értékben.

2001. október 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mezőgazdasági szövetkezetek külső üzletrészeinek állami megvásárlásával a kormány a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-t bízta meg. A bank önálló társaságot alapított, az MFB Üzletrész-hasznosító Kft.-t, amely a 19 megyei földművelésügyi hivatallal bizományosi szerződést kötött a vásárlás lebonyolítására, emellett együttműködési megállapodást írt alá a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal (FVM) is. A szaktárca és az MFB Üzletrész-hasznosító Kft. hetente konzultál az aktuális feladatokról - tudtuk meg a felvásárlással megbízott társaságtól. A megyei földművelésügyi hivatalok július végén elkezdték kipostázni a szükséges adatlapokat az érintetteknek.

Más forrásból származó értesüléseink szerint a kiküldött 300 ezer igénylési nyomtatványból tegnapig mintegy 180 ezer érkezett vissza, amelyek alapján több mint 10 ezer szerződést már megkötöttek. A szerződések értéke összesen mintegy 150 millió forint. A kft.-től kapott tájékoztatás szerint az adásvételi szerződés alapján kiállított számla ellenében az üzletrészek ellenértékét az MFB Üzletrész-hasznosító Kft. a földművelésügyi hivataloknak utalja át, ezek küldik el - a személyi jövedelemadó levonása után - az érintettek által megjelölt számlára vagy postacímre a vételárat.
A mezőgazdasági szövetkezeti külső üzletrészekre vonatkozó vételi ajánlatban megkötések is vannak. Ilyen például, hogy csak olyan külső üzletrészek vásárolhatók meg, amelyek esetében a szövetkezet 2001. június 30-án nem állt felszámolás, végelszámolás vagy csődeljárás alatt. Ennek ellenére sokan nem tartják kizártnak, hogy ezekben az esetekben is hozzájussanak valamiféle „vételárhoz”, sőt még akkor is, ha a szövetkezet már korábban megszűnt.
Bár az üzletrészügyben számos interpelláció elhangzott, s a kormány már határozott arról, hogy megvizsgál egy kárpótlási jellegű és szándékú lépést a már gazdasági társaságokká alakult szövetkezetek esetében, fenti forgatókönyvre irányuló javaslatot egyelőre senki nem nyújtott be az Országgyűlés elé - tájékoztatták lapunkat több forrásból is a Parlamentben.
A mostani vételi ajánlat - amelyre a válasz jogvesztő határideje 2001. október 31. - mindenesetre azokra a mezőgazdasági szövetkezeti tagokra is kiterjed, akiknek külső üzletrésze más szövetkezetben van. A jogszabályi előírásokból értelemszerűen következik, hogy a külső üzletrészeket csak akkor vásárolhatja meg az állam, ha a jogosultak nem kívánnak élni elővásárlási jogukkal. Az október végi határidejű vételi ajánlat nem terjed ki a nyugdíjas szövetkezeti tagok üzletrészeire, de a kormány már döntött a nyugdíjasok üzletrészeinek felvásárlásáról is, ennek menetéről - figyelemmel a külső üzletrészek felvásárlásának tapasztalataira - a Miniszterelnöki Hivatal és az FVM már megkezdte az egyeztetést.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet