A legújabb adatok szerint gyakorlatilag nem mérséklődik a magyarországi bérkiáramlás növekedési üteme. Az idén az első hét hónapban a reálkeresetek 4,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi értékhez képest - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az első félévben a reálkeresetek növekedése 4,5 százalékos volt. A bruttó átlagkereset 2001 első hét hónapjában 16,5 százalékkal, a nettó pedig 15,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának adatát.
A vártnál kevésbé nőttek a közszféra bérei. Júliusban a költségvetési szervek bérszintje 9 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, míg a megelőző hónapokban ennél jóval nagyobb volt a dinamika. A versenyszféra pedig nem csinált mást, mint a hozta a korábbi hónapokban megszokott 16 százalék körüli béremelést.
A KSH számításai szerint a 4,4 százalékos reálkereset-emelkedést a gyermekkedvezmény igénybevétele egészítette ki. Az utóbbi mértéke átlagosan 1,4 százalékpontra tehető. Továbbra is egyértelműen a legjobban fizető ágazat a pénzügyi tevékenység - ahol bruttó 212 100 forint a havi átlagfizetés -, a lista másik végén havi 60,3 ezer forinttal a szociális ellátás áll.
(NAPI)
