Oroszországban és Közép-Kelet-Európa három vezető gazdaságában - köztük Magyarországon - találhat menedéket a biztonságos befektetésre törekvő tőke, amely az amerikai események után új befektetési lehetőségeket keres. Ilyen helyzetben elsősorban azok az országok jöhetnek szóba, amelyek külső adóssága nem túl nagy és nem növekszik, nemzetközi tartalékaik pedig magasak és nincsenek túlságosan kitéve az olajárak emelkedésének, valamint az amerikai gazdaságnak - vélekednek a Reuters által megkérdezett elemzők.
Mindezek a jellemzők együttesen nem mondhatók el sem a latin-amerikai feltörekvő országokról, sem a távol-keletiekről, előbbiek túlságosan sok szállal kötődnek az Egyesült Államokhoz és a dollárhoz, utóbbiak meglehetősen kitettek az olajárak alakulásának és az amerikai piac felvevőképességének.
Ezzel szemben Oroszország a tartósan magas olajáraknak köszönhetően 40 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkezik és nem szorul rá külföldi kötvénykibocsátásokra. Az orosz részvények kedden délután az európaiakkal együtt estek, de a devizaadósságot megtestesítő orosz állampapírok tartották magukat, mert a befektetők hamar rávetették magukat az orosz értékpapírokra. Oroszország külkereskedelme az ország teljesítményéhez képest kicsi, amivel mégis kereskedik, nevezetesen az olaj és az arany, annak az ára a válság elmélyülése esetén emelkedni fog, ami tovább stabilizálja gazdaságának amúgy sem rossz külső és belső egyensúlyát.
Több elemző szerint hasonló okokból biztonságos befektetési helynek minősíthető Magyarország Csehország és Lengyelország is - írja a Reuters. A NAPI Gazdaság által megkérdezett londoni elemzők másképp látják. Szerintük ugyanis ezek az országok jelentősen függenek a külkereskedelmüktől, és ez még akkor is kockázatokat hordoz magában, ha exportárbevételük több mint 60 százaléka - Magyarország esetében több mint 70 százaléka - az eurózónából származik. Ráadásul az EU-csatlakozásra készülő országok három éllovasa nagy kőolajimportőr, az elmúlt időszak magas olajárai nem keveset tettek hozzá az itt regisztrált inflációhoz. Lengyelországban további kockázatot jelent a költségvetés gyalázatos állapota, de a térséggel foglalkozó elemzők nem örülnek annak sem, hogy a magyar kormány nem tűnik elég elkötelezettnek az adósság csökkentését illetően.
Oroszország után így a második legbiztonságosabb feltörekvő országnak Dél-Afrika tekinthető. Az ország a jelenlegi árak mellett több aranyat exportál, mint amennyit importál, vagyis nettó nyertese a nemzetközi árupiac tegnapi áralakulásainak. A legrosszabb helyzetben az eddig is gondokkal küszködő Törökország van, amely a földrajzi közelség okán komolyan megszenvedhet egy közel-keleti konfliktust, gazdasága korántsem tekinthető stabilnak, nemzeti valutája pedig eddig is csak a kockázattűrő befektetők érdeklődését keltette föl.
keret
A magyar bankrendszerben semmilyen fennakadást nem okozott az amerikai terrortámadás, a bel- és külföldi pénzforgalom zavartalan volt - adta ki közleményben a jegybank. A forint árfolyama a reggeli nyitóértékhez képest 11 óráig valamelyest erősödött, a kereskedés a devizapiacokon fennakadás nélkül zajlott. Varga Mihály pénzügyminiszter ehhez azt tette hozzá, hogy még az amerikai átutalások is gond nélkül teljesültek. Varga szerint rövid távon a bizonytalanság és a kivárás jellemzi majd a pénz- és tőkepiacokat, a hosszabb távú hatásokat azonban még nehéz előre jelezni. Magyarország gazdasági beágyazottsága miatt követni fogja az európai gazdasági folyamatokat.
