BUX 139067.65 1,05 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PM szerint teljesülnek a módosított adóbevételi előirányzatok

Az éves előirányzat 41 százalékát érte el augusztus végén az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számolt - hiánya. A Pénzügyminisztérium (PM) szerint teljesíthetők az idei módosított adóbevételi előirányzatok. Az államháztartási törvény újrakodifikálása során nem építenek be olyan rendelkezést, amely pótköltségvetés benyújtását tenné kötelezővé év közben egy meghatározott bevételi többlet elérésekor.

2001. szeptember 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem történt rendkívüli fordulat augusztusban az államháztartásban: az előző hónapban 51,1 milliárd forint deficit keletkezett, amivel az első nyolchavi hiány 202,4 milliárd forintra emelkedett.
A központi költségvetés kapcsán a megemelni tervezett adóbevételi előirányzatok teljesíthetősége a legnagyobb kérdés. Mint arról lapunkban korábban beszámoltunk, a kormány egyebek között az áfából, az szja-ból, valamint a társasági adóból vár idén többletet, ám a zárszámadási törvényjavaslatban szereplő bevételi tervek eléréséhez kevésnek tűnik az első nyolc hónapban befolyt adó (NAPI Gazdaság, 2001. szeptember 4., 1-3. oldal). Bizonytalanságot elsősorban az áfa hordoz magában, ebből a megemelt előirányzat időarányos részéhez képest több mint 20 milliárd forinttal kevesebb bevételt ért el augusztus végéig a központi büdzsé.

A PM-ben azonban úgy látják, hogy nem lesz gond az új előirányzatok teljesítésével - derült ki a tárca tegnapi sajtótájékoztatóján. A kormány szerint a kiadások növekedése miatt a büdzsé hiánya nem tér majd el az eredetileg tervezettől. A költségvetés nyolchavi hiánya az éves terv 28,2 százaléka.
A tb-alapoknál ugyan bizarrul fest, hogy augusztus végén az éves terv több mint nyolcszorosára rúgott a deficit, ám a központi büdzsé átutalásaival, illetve később megtérülő előlegekkel számolva jóval mérsékeltebb hiány adódik. A PM és a szakemberek egyöntetű véleménye szerint a nyugdíjalapnál biztosítható a nullszaldós mérleg az év egészében. Az egészségbiztosítási alap esetében a tárca hivatalos álláspontja szerint némileg meghaladhatja a 10 milliárd forintos előirányzatot a tényleges hiány, míg szakértők szerint valószínűleg mintegy 30 milliárd forint deficit keletkezik az alapnál. Ez főleg a gyógyszerkassza, a rokkantnyugdíjak valamint a táppénzkiadások terven felüli emelkedésének az eredménye.
Az elkülönített állami pénzalapok továbbra is megbízhatóan hozzák a többletet. A PM előrejelzése szerint szeptemberben a költségvetés 65-66 milliárd, a tb-alapok pedig 5 milliárd forintos deficittel zárnak.
Lapunk kérdésére Bathó Ferenc főcsoportfőnök elmondta, hogy az államháztartási törvény újrakodifikálásának szakmai része lezárult. Az anyagba végül nem került be az a javaslat, amely a többletbevételekkel kapcsolatosan elrendelte volna a kormány számára a költségvetési törvény Országgyűlés általi módosítását. Információink szerint korábban a szakmai munka során felmerült, hogy egy meghatározott mértékű többletbevétel elérése esetén a kormánynak kezdeményeznie kellene a törvénymódosítást.
Elhangzott, hogy 2002-ben a Pénzügyminisztérium áttér az eredményszemléletű elszámolásra.

B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet