Július végén a teljes kivitel 19,261 milliárd euró volt, a behozatal pedig 21,67 milliárd eurót tett ki. Ezek az értékek gyakorlatilag azonos ütemű növekedést jelentenek a tavalyi megfelelő időszakhoz képest. A héthavi export-import olló így -0,1 százalékpont. Balás Péter, a külügyi tárca helyettes államtitkára a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy év végén 5 milliárd euró körüli bruttó hiányra számítanak. A prognózis kétségkívül kissé emelkedőben van, ám a hivatalos kormányzati előrejelzést egyelőre nem kell módosítani.
Júliusban az export értéke 2,602 milliárd euró volt, ez drámaian lelassult növekedés mellett jött össze. A kivitelnek az egy évvel korábbihoz viszonyított dinamikája ugyanis mindössze 3,9 százalékos volt - az export ezt követő leglassabb havi növekedése 11,6 százalék volt idén. Igaz, Hegedűs Éva, a gazdasági tárca helyettes államtitkára hozzátette, hogy a korrekciók után a kivitel növekedése 7,4 százalék, ám ez is messze van a korábbi hónapok bővülési ütemétől.
Az import 10,3 százalékos bővülése ugyanakkor - bár ugyancsak a leglassabb idei növekedést produkálta - messze nem lógott ki ennyire a sorból. A júliusi az idei legnagyobb havi hiány volt, 465,8 millió euró.
A kumulált dinamikát vizsgálva megállapítható, hogy az év eleje óta lassul a forgalom bővülése.
Ezt - nagyjából egybehangzó vélemények szerint - a világkereskedelem, illetve az exportpiacok GDP-jének lassuló növekedése okozza. A tegnapelőtt nyilvánosságra hozott magyar növekedési ütem több százalékponttal meghaladja a legfőbb piacokét: az első fél évben mind az USA, mind pedig az Európai Unió összesített GDP-je mintegy 1,5 százalékos növekedést mutat fel, ami érezhetően szűkíti a magyar export lehetőségeit. Hosszú évek óta először fordult elő, hogy az Egyesült Államokba irányuló kivitel az idei lassuló növekedést követően abszolút értékben is csökkenésbe fordult.
A vámstatisztikai egyenleget összevetve a fizetési mérleg áruforgalom sorával, mintegy másfél milliárd euró az eltérés.
Hegedűs Éva szerint ebből 700 millió körüli összeget tesznek ki a fizetéssel nem járó tételek, mintegy 300 milliót a fizetési mérlegben nem itt elszámolt fuvarköltségek, és további mintegy 200 milliót jelent az, hogy a fizetési mérlegben napi árfolyamon számolják a tételeket, a vámstatisztikaiban pedig nem.
A vizsgált időszakban 836 millió euró közvetlen tőkebefektetés érkezett az országba - tavaly ugyanekkor 780 millió.
A tőkeexport pedig 300 millió euró feletti volt, ám ebből januárban volt egy 300 milliós tétel, a többi havi néhány millióból jött össze.
M. Cs.
